Tárgy neve: Romológiai alapismeretek
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Barcsák Marianna

A kurzus célja, hogy a hallgatók ismerjék meg a magyarországi romák lakhatási, szociális és egészségügyi helyzetét. Felismerjék és értsék a roma családokban tapasztalható szocializáció jellegzetességeit, a roma származású gyermekek óvodai és iskolai beilleszkedésének kihívásait és segítési lehetőségeit. A kurzus során ismereteket szerezzenek a szegregációs és integrációs nehézségekről és az ezekre a helyzetre kidolgozott modellekről.

Főbb tematikai csomópontok:

1.      A romák oktatási, lakhatási, foglalkoztatási és egészségügyi helyzete

2.      A roma családok szocializációs sajátosságai

3.      Gyermekvédelem, családgondozás roma családokban

4.      Szegregáció, integráció

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Székely János: Cigány népismeret - Te del o Del baxt!, Szent István Társulat 2010.

Ajánlott irodalom:

-        Szabóné Kármán Judit: Családgondozás-krízisprevenció. Cigány családok gondozása, Medicina, Budapest, 2004;

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

Tudása:

-      Ismeri a romológia alapelemeit. Ismeri, hogy a roma családok milyen sajátosságokkal nevelik gyermekeiket, és azt, hogy mik ennek a következményei a köznevelési intézményekben való integrálás során.

Képességei:

-        Alkalmazni képes saját gyermekvédelmi munkájában a roma tanulók sajátos szociokulturális helyzetéről szerzett ismereteit. A roma integráció előnyeit és kihívásait képes kezelni munkája során.

Attitűdje:

-        Törekszik a roma és nem roma tanulók speciális igényeinek felmérésére és azok megfelelő kezelésére..

gyermek- és ifjúságvédelem szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZGYI szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK