Tantárgy adatlapja
A Sorozattipológia és dramaturgia azt a folyamatot vizsgálja, hogy miképp vált a kortárs sorozatkészítés a filmkészítés eszenciájává. A kurzus áttekinti a televíziós sorozatok rövid történetét a kezdetektől napjainkig, kitér a legfontosabb állomásaira, azokra a szériákra, amelyek katalizálták a változás folyamatait. Hangsúlyos szerepet kapnak a kortárs sorozatok, különös tekintettel a formai, dramaturgiai szempontból releváns változásokat hozó szériákra. Külön kitérünk arra a folyamatra, ahogy a sorozatfogyasztás ellépett a televíziótól, s miközben mára mind hangsúlyosabbá válik az internetes fogyasztás, a sorozatok mégis megtartották alapvető formai jegyeiket és szerális jellegüket. A dramaturgiai szabályszerűségek mellett a sorozatokra vonatkozó alapfogalmak áttekintése is sorra kerül a félév során.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KAPITÁNY, Ágnes – KAPITÁNY, Gábor: Népszerű művek világképe (szappanoperák). In: Tömegkommunikáció. Budapest, Sajtóház Kiadó, 1998. ISBN: 963-9309-06-0
LANDY, Marcia: Imitations of Life: A Reader of Film and Television Melodrama (Contemporary Film and Television Series). Wayne State University Press, 1991. ISBN 0814320643
MARINESCU, Valentina – BRANEA, Silvia – MITU, Silvia (eds.): Contemporary Television Series: Narrative Structures and Audience Perception. Cambridge Scholar Publishing, 2014.
ISBN 1-4438-5986-9
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A hallgató tájékozott a filmtörténetben és a filmelméletekben.
Ismeri a filmelemzés módszereit, elméleti alapjait és jelentőségét.
Átlátja a filmi kompozíciót, a filmi elbeszélést.
Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szerez a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.
Ismeretekkel rendelkezik a filozófia, az esztétika, az etika, művészetek, a mozgókép, az írott vizuális és mediális kommunikáció, a nyelvészet és a vallási jelenségek mibenlétéről, történetéről, jelentőségéről és társadalmi szerepéről.
Filmtörténet, médiatörténet, műfajismeret.
b) képességei
Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
Képes több műfajban az adott műfajnak vagy egyéb igényeknek megfelelő írásbeli és szóbeli prezentációra.
Képes a nyilvános megszólalás, illetve megjelenítés alapvető szabályainak ismeretében hatékony kommunikációra.
Képes a szövegfeldolgozás, a szövegelemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás technikáinak alkalmazására.
Felismeri és beépíti gyakorlati tanulmányaiba azokat az összefüggéseket, amelyeket az elméleti tudás elsajátításával felfedez.
c) attitűdje
Nyitott a párbeszédre és az együttműködésre.
Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
Képes figyelemmel meghallgatni mások álláspontját, és elfogulatlanul mérlegelni az előadott vélemények tartalmát.
Képes argumentált módon kifejteni saját álláspontját.
Nyitott más kultúrákra, a kulturális és vallási sokszínűségre.
d) autonómiája és felelőssége
Fontosnak tartja a párbeszédet és az együttműködést a különböző felfogású társadalmi csoportok között.
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.
Véleményalkotásában képviseli az emberi méltóság szellemi követelményeit.
Elutasítja mások érzelmi vagy ideológiai alapú manipulálását.
Elkötelezett az emberi méltóság által megkövetelt, etikailag és szellemileg alapos érvelés mellett.
Felelősséget vállal akár szóban, akár írásban megfogalmazott véleményéért, közéleti és tudományos téren is.