Tárgy neve: Személyiség és közösségfejlesztő tréning 1.
Tárgy kódja: BT-PSZ-1270
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Eck Júlia

A kurzus célja: A tapasztalati tanulás biztosítása, saját élmény megszerzése, a csapatépítés, a teamben való dolgozás előnyeinek megtapasztalása, és ezen módszerek használatára történő nyitottság az oktatási folyamatban és a vezetői, illetve tanácsadói munkában, a kommunikációs készségek fejlesztése. Legyen lehetőségük visszajelzést adni és kapni, ezt felhasználni énképük alakításában, önismeretük mélyítésében.

Főbb tematikai csomópontok:

1. Ismerkedés, csoportalakítás. A csoportos szabályalkotás technikájának sajátélményű tanulása.
  2. Az együttműködéshez szüksége képességek összegyűjtése, beazonosításuk valós helyzetekben.
  3. Team munka során a spontán vitt feladat és csapatfenntartó valamint eljárási szerepek (Itt a pozitív és a negatívszerepek is előkerülnek) feltárása.
  4. Együttműködés kis és nagycsoportban. Az együttműködés és a versengés arányainak megtapasztalása. Együttműködés csoportok között korlát

ozottan rendelkezésre álló erőforrások mellett.

5. A csoport ellenállás
  6. A kommunikáció jelentősége a csoportok közötti együttműködésben.
  7. A visszajelzés adásának és fogadásának eszköztára
  8. Önismereti fejlesztés – Johari ablak

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-

Belbin, M. (2003). A team, avagy az együttműködő csoport. Edge 2000 Kft., Budapest. ISBN: 9789632068992

Ajánlott irodalom:

-        Sugar, S. és Takacs, G. (2003). Csapatépítő gyakorlatok. City Consulting 92 Bt., Budapest. ISBN: 0669000818093

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

-  Ismeri a csoport és a csapat közötti különbségeket

-  Ismeri a visszajelzés szabályait

-  A csoportalakítás különféle módszereit ismeri

-  Ismeri a csoporthelyzetben önmaga által vitt jellemző szerepeket

b)   képességei

-  Más véleménnyel és nézőponttal rendelkező személyekkel is együtt tud dolgozni

-  Visszajelzések adása során, a hatékony visszajelzés szabályait alkalmazza

-  Saját szerepei közül képes rugalmasan a csoportigényekhez illeszkedően választani

c) attitűdje

-  Nyitott, más nézőponttal rendelkező személyek iránt.

-  Tisztelettel bánik más állásponttal rendelkezőekkel.

-  Felelősséget vállal a csoport közösen vállalt feladataiért és tevékenységéért.

közoktatási vezető és pedagógus-szakvizsga BSLP-XPSZK szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK