Tárgy neve: Szociálpszichológia a civil szférában
Tárgy kódja: BMNPS06600M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kővágó Pál Lajos

A kurzus során azokat a fontos területeket ismerhetik meg a hallgatók, amelyeken Magyarországon a civil szférában dolgozó pszichológusok dolgoznak. A kurzus betekintést nyújt olyan társadalompszichológiai témákba, mint például a roma kisebbség felzárkóztatása és oktatása, a migráns hátterű, Magyarországon élő személyek (mint pl menekültek és oltalmazottak) támogatása, a nők elleni erőszak, a gyermekjogok, vagy a fogvatartottak reintegrációja.

A kurzus azt járja körbe, milyen feladatai és lehetőségei vannak egy pszichológusnak az ilyen típusú szervezetekben. A hallgatók a kurzus során megtanulnak érzékenyítő programokat szervezni, megismerik a fenti területeken dolgozó szakemberek tevékenységeit és a magyarországi civil szervezetek működési módját és célkitűzéseit.

A hallgatók csoportosan, egy saját projektet kidolgozva teljesíthetik a kurzust.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Pierog, A. (2013). Civil szervezetek vezetési és működési sajátosságai (Doktori értekezés, Debreceni Egyetem).

Teegen, H., Doh, J. P., & Vachani, S. (2004). The importance of nongovernmental organizations (NGOs) in global governance and value creation: An international business research agenda. Journal of International Business Studies, 35(6), 463-483.

Ajánlott irodalom:

Kondorosi F. (1998). Civil társadalom Magyarországon. (Doktori értekezés, PTE)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a magyarországi civil szervezeteknél dolgozó pszichológusok tevékenységeit, célcsoportjait, tevékenységeit

Megfelelő ismeretekkel rendelkezik a szociálpszichológia civil szervezetekkel kapcsolatos területeihez tartozó kutatások és szakszövegek értelmezésében.

Átlátja a civil szférában dolgozó szociálpszichológusok munkájának kulturális kontextusát, annak kihívásait és problémáit.

b) képességei

Képes az ok-okozati összefüggések meglátására, logikus gondolkodásra, összefoglaló elemzések elkészítésére.

Képes a szociálpszichológia differenciált értelmezésére a civil szférában

c) attitűdje

Érzékenységet és érdeklődést mutat a civil szervezetek tevékenységeivel kapcsolatban.

d) autonómiája és felelőssége

Rendelkezik a más segítő szakmákkal való szakmaközi együttműködés képességével.

pszichológia BMNB-XPS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK