Tantárgy adatlapja
A politikai pszichológia a politizáló ember pszichológiai megismerésével foglalkozik. Ennek az alkalmazott szociálpszichológiai diszciplinának tudomány rendszertani és tudománytörténeti összefüggéseit, valamint az egyén- és társas lélektani alapokon leírható jelenségeit tekintjük át.
A kurzus a következő témakörök köré szerveződik: a politikai pszichológia tárgya és helye a világképek és a tudományok rendszerében. A pszichológiai irányzatok politikai jelentősége. Az attitűdök fogalma, komponensei, funkciói. Az attitűdök mérése. A politikai attitűdök. Az attitűdváltozás szintjei, technikái. A hitelesség és a meggyőzés pszichológiája. A befolyásolás kognitív folyamatmodellje. Hatalom és propaganda. A közgondolkodás és közérzet társadalomlélektana. A tömegek lélektana.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
E., R. Smith, D.M. Mackie, H.M.Claypool: Szociálpszichológia. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016. ISBN 9789633122518
Ajánlott irodalom:
Graumann, C. F. (2007) Bevezetés a szociálpszichológia történetébe. In Hewstone M, Stroebe W, Szociálpszichológia, Akadémiai Kiadó, Budapest. ISBN 9789630585101
Hunyady György (szerk.): Szociálpszichológia, Gondolat Kiadó, Budapest, 1984. ISBN 963281424X
M.Hewstone, Stroebe W, J-P Codol, G.M.Stephenson (szerk.): Szociálpszichológia (európai szemszögből). Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1995.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a társadalomtudomány aktuális kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.
b) képességei
Képes a projekt alapú munkavégzésre, rendelkezik a munkamegosztásra épülő együttműködési képességgel, látja a közös sikerhez való egyéni hozzájárulásokat.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
A szakterületén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.