Tárgy neve: Szociológiatörténet B (Egyén és társadalom)
Tárgy kódja: BMNSZ22400M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Hidas Zoltán

A mai szociológiaelméleti viták legfőbb törésvonala a mikro- és a makroszociológiai elméletek között húzódik. A kurzus célja az első csoportba sorolható kutatási programok értelmezése, amilyen a racionális döntések elmélete, a fenomenológiai szociológia, az etnometodológia, a filozófiai antropológia, a szimbolikus interakcionizmus, a kommunikatív cselekvéselmélet és a gyakorlat elmélete. A szövegközeli elemzések nagy hangsúlyt helyeznek a cselekvéselméletek belső alakulására és a szociológia klasszikus törekvéseivel való kapcsolatukra. A hallgatók megismerik az elméletek legfontosabb filozófiai vonatkozásait is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

BOURDIEU, Pierre, A gyakorlat elméletének vázlata, Budapest, Napvilág, 2009. ISBN 9639350960

BOURDIEU, Pierre, A gyakorlati észjárás. A társadalmi cselekvés elméletéről, Budapest, Napvilág, 2002. ISBN 9639082929

GEHLEN, Arnold, Az ember – természete és helye a világban, Budapest, Gondolat, 1976. ISBN 9632803590

GOFFMAN, Erving, A hétköznapi élet szociálpszichológiája, Budapest, Gondolat, 1981. ISBN 963280614X

HABERMAS, Jürgen, A kommunikatív cselekvés elmélete, Budapest, Gondolat, 2011. ISBN 9636933395

HABERMAS, Jürgen, Megismerés és érdek, Pécs, Jelenkor, 2005.

HABERMAS, Jürgen, Válogatott tanulmányok, Budapest, Atlantisz,1994. ISBN 963797847X

HERNÁDI Miklós (szerk.), Fenomenológia a társadalomtudományban, Budapest, Gondolat, 1984. ISBN 9632814541

MEAD, George Herbert, A pszichikum, az én és a társadalom szociálbehaviorista szempontból, Budapest, Gondolat, 1973.

WEBER, Max, Gazdaság és társadalom. A megértő szociológia alapvonalai, 1., Budapest, Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, 1987. ISBN 9632216857

A

zoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szinten ismeri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket.

Elmélyült ismeretekkel rendelkezik szűkebb szakterületének minden fontosabb szegmenséről, érti a szociológiában meghatározó folyamatokat.

Ismeri és érti a szociológiával szoros kapcsolatban lévő társtudományok fogalmi rendszereit, lényegi összefüggéseit és főbb irányzatait.

Ismeri és érti azokat a társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a szociológiai gondolkodás meghatározó tendenciáit.

b) képességei

Képes eligazodni a társadalmi problémák és konfliktusok rendszerében.

Szűkebb szakterületén képes a társadalmi problémák és konfliktusok okainak és hatásmechanizmusainak elemzésére és összegző értékelésére.

A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.

c) attitűdje

Bízik saját tudásában és képességeiben, elkötelezetten képviseli szakmai elképzeléseit.

Kritikusan ítéli meg a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.

Tudatosan törekszik a tudományos értelemben vett objektivitásra.

A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.

d) autonómiája és felelőssége

Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.

Nincs megjeleníthető adat