Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szövegolvasás és interpretáció 2. (A későmodernség magyar irodalma)
Tárgy kódja: BMLMI08400M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Ujváryné dr. Császtvay Tünde Marianna
Tárgyleírás:

A kurzus jellemzően a huszadik századi modern magyar irodalomnak a későmodernség időszakára jellemző lírai, prózai és drámai műalkotásaira, az adott időszak alkotóira, jellemző beszédmódjaira koncentrál. A tantárgy célja, hogy az elméleti órákon megismert interpretációs stratégiákat, a már elsajátított teóriákat a hallgató a mindenkori szöveg valóságán tegye próbára oly módon, hogy ne csak történeti konstrukciókat tudjon sikeresen visszaolvasni a művekbe, de az egyes irodalomelméleti iskolák és irányzatok szövegelemző eljárásainak applikációjával maga is végigjárja a jelentésalkotás különböző lehetőségeit és módozatait. Mindezt annak a belátásnak a reményében, hogy az így létrejövő interpretáció más eljárások és szövegelemző metódusok megtermékenyítőjévé válhat.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Az elbeszélés módozatai, szerk. JÓZAN Ildikó, KULCSÁR SZABÓ Ernő, SZEGEDY-MASZÁK Mihály, Bp., 2003. ISBN 963 389 492 1

Hang és szöveg, szerk. BEDNANICS Gábor, BENGI László, KULCSÁR SZABÓ Ernő, SZEGEDY MASZÁK Mihály, Bp., 2003. ISBN 963 389 356 9

KABDEBÓ Lóránt, Vers és próza a modernség második hullámában, Argumentum, 1996. ISBN 963 446 027 7

SZILÁGYI Zsófia, A féllábú ólomkatona. Irodalmi mű-hibák, Kalligram, Pozsony, 2005. ISBN 80 7149 746 0

Literary Canons: National and International 16. /Studies in modern philology, Mihály Szegedy-Maszák, Akadémiai, 2001 Michigani University ISBN 9630577852, 9630577852

Calinescu, Matei: Five Faces of Modernity. Modernism, Avant-Garde, Decadence, Kitsch, Postmodernism. Durham, Duke University Press, 1987. ISBN 0822307677, ISBN 9780822307679

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompete

nciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom BMLB-XMA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe