Tantárgy adatlapja
Az előadás témája az emlékezet működése az egyéni, pszichológiai tényezők, a társadalmi hatások és a kulturális tartalmak kölcsönhatása alapján. Az egyén”természetes” memóriakapacitása, a részben velünk született emlékezőképesség társadalmi és kulturális környezetben bontakozik ki, a nyelv és a kommunikáció hatékony közreműködésével. A 20. század első felében kialakított értelmezési kereteket Halbwachs társadalmi, kommunikatív hatásokat kiemelő elképzelései határozták meg. Az utóbbi évtizedekben az Assmann házaspár kulturális emlékezet-koncepciója alapján már a hosszú távú emlékezet kialakulásának és működésének sajátosságai kerültek a figyelem középpontjába. Az egyéni, a társadalmi és a kulturális tényezők, hatások változó mintázatait rekonstruálhatjuk a történelem során. E hatások, tényezők és mintázatok bemutatása az előadás fő célja.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Jan Assmann: A kulturális emlékezet. Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 2004.(1999)
Maurice Halbwachs: Az emlékezet társadalmi keretei. Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 2018.
Nora, Pierre 1999: Emlékezet és történelem között. Aetas 1999/3. 142-157.
Pataki Ferenc 2010: Kollektív emlékezet és emlékezetpolitika. Magyar Tudomány 2010/7. 778-798. Olick, Jeffrey K. és Joyce Robbins, Joyce 1997: A társadalmi emlékezet tanulmányozása: a "kollektív emlékezettől" a mnemonikus gyakorlat történeti szociológiai vizsgálatáig. Replika 37.
Schacter, Daniel L. 2002: Az emlékezet hét bűne: hogyan felejt és emlékezik az elme? Háttér Kiadó, 2004.
Keszei András: Emlékek formájában. L’Harmattan 2015.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.
Birtokában van a társadalom strukturális, gazdasági és politikai folyamataival kapcsolatos legfontosabb ismereteknek, ismeri és érti a társadalmi problémákat előidéző társadalomszerkezeti és kulturális okok működését.
Ismeri a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását célzó legfontosabb programokat.
A társadalmi és kulturális emlékezetre vonatkozó főbb tudományos (pszichológia, szociológia, történettudomány) elképzelések ismerete.
b) képessége
A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.
Összegyűjti és feldolgozza a szociológiailag releváns információkat, alapszinten használja a korszerű informatikai eljárásokat.
Kezeli és használja a társadalomtudományi adatbázisokat, a hagyományos és az elektronikus szakirodalmi forrásokat.
Rövid esszék megírása az emlékezet társadalmi és kulturális tényezőinek szerepéről.
c) attitűdje
Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.
Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.
Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.
Nyitott és egyben kritikus a szociológia elméleti, gyakorlati és módszertani újításaival kapcsolatban.
Az emlékezet társadalmi környezetének alakulásából fakadó morális következmények tudatosítása.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.
Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.
Felelősen betartja a kutatásetikai és publikációs normákat.
A társadalmi emlékezet társadalmi integrációval és jólléttel kapcsolatos hatásának értő elemzése.