Tárgy neve: Társadalomtörténet az első világháborúig
Tárgy kódja: BBNSZ11100
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Keszei András

A kurzus elsődleges célja, hogy a társadalmi jelenségek, folyamatok történetiségének bemutatásával egyfajta háttértudást nyújtson a társadalom további tanulmányozásához. A társadalomtörténet a hagyományos, politika- és eseménytörténeti megközelítésektől eltérően a folyamatok, struktúrák, törvényszerűségek szintjén vizsgálja a múltat. Ennek során főként a különböző társadalomtudományok elméleti és módszertani eredményeire támaszkodik. A kurzus folyamán a főbb megközelítési irányzatokra is kitérünk, az elméleti és módszertani bevezető keretein kívül is. Az előadás szűkebb témája (Magyarország társadalomtörténete 1920-ig) az utóbbi kétszáz év magyar történelmének főbb folyamatait öleli fel, különös tekintettel a rendi és a polgári társadalom közötti átmenetre, a két társadalomszerkezet alapvető különbségeire, illetve a polgári társadalom rendi „örökségének” hatására, jelentőségére. A kurzus elvégzésével a hallgatók az utóbbi évtizedek legfontosabb társadalmi folyamatai, jelenségei között is jobban eligazodhatnak.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

GYÁNI Gábor–KÖVÉR György, Magyarország társadalomtörténete a reformkortól a második világháborúig, Budapest, Osiris, 2006.ISBN 9633893895

KÖVÉR György (szerk.), Magyarország társadalomtörténete I. A reformkortól az első világháborúig. Szöveggyűjtemény, 1–2. kötet, Budapest, Tankönyvkiadó, 1996. ISBN 963187723X

Mobilitás a rendi társadalomban. Korall 86. 2021. ISSN 1586-2410

Ajánlott irodalom:

BÓDY Zsombor, Ö. KOVÁCS József (szerk.), Bevezetés a társadalomtörténetbe, Budapest, Osiris, 2006. ISBN 9633898064

FARAGÓ Tamás (szerk.), Bölcsőtől a koporsóig. Szöveggyűjtemény a történeti demográfia tanulmányozásához, Budapest, Új Mandátum, 2005. ISBN 9639494852

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Az I. világháború előtti magyar társadalomtörténet főbb kérdéseinek árnyalt megközelítése.

b) képességei

Önálló forráselemzés, résztémák összefoglalása

c) attitűdje

A magyar társadalom fejlődésével kapcsolatos problémák, az egyenlőtlenség, az integrációs problémák iránti érzékenység kialakítása.

d) autonómiája és felelőssége

A társadalomtörténet főbb kérdéseinek önálló elemzése, véleményalkotás a 19-20. századi folyamatok természetére vonatkozóan, a források kritikus elemzése.

szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK