Tantárgy adatlapja
A tárgy célja: A tanár szakos hallgatók gyakorlati képzésének legfőbb célja a hallgatók professzionális felkészítése a tanári pályára, amelynek eredményeképpen a szaktudományos ismeretek mellett magas pedagógiai mesterségbeli tudással hagyják el az egyetemet. A TGY1 gyakorlatnak az a célja, hogy a tanárjelöltek szerezzenek ismereteket, tapasztalatokat és saját élményeket az intézményes nevelés meghatározó iskolán, és tanórán kívüli szituációiban, az iskolai, a kollégiumi nevelés terén és a nyári táborokban, kirándulásokon. Cél, hogy formálódjék bennük a hivatástudat, a növendékek szeretete. Tapasztalják meg, hogy személyiségükkel hogyan tudnak hatni a gyerekekre, mérjék fel pedagógiai ismereteiknek és kompetenciáiknak körét, fejlesztendő területeit. A gyakorlat célja továbbá, hogy a hallgatók felelősségteljes pedagógia tevékenység keretében tapasztalatot szerezzenek a pedagógiai helyzetek és a nevelői szerep komplexitásáról, megtapasztalják a problémamegoldó és együttműködő reflektív szakember szerepét.
A tárgy tematikája: A képzéssel párhuzamos pedagógiai gyakorlat, szünidőben vagy szorgalmi idő alatt is teljesíthető, mely egy adott tanulói korosztály tanórán kívüli, szabadidős tevékenységének (táboroztatás, szakkörök, érdeklődési körök stb.) szervezési, vezetési, programkészítési, közösségépítési területein nyújt tapasztalatokat. Mivel a gyakorlat pedagógiai munka minél szélesebb aspektusának a megismerésére is lehetőséget kíván adni a hallgatóknak, ezért lehetőség van a TGY1 részbeni, vagy teljes elvégzésére a különböző szakszolgálatoknál (pl: Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat), vagy tanodákban, egyéb az oktatást, nevelést támogató intézményekben (pl: Gyermekvédelmi Szakszolgálat). Ebben az esetben a hallgató feladata az adott tevékenység részletes megismerése. A gyakorlat során a hallgató min. 5 munkanapot, összesen 30 órát (pl.: 5x6 órát, vagy egy szorgalmi időszakban például 12x2,5 órát) tölt egy általa kiválasztott, vagy a Tanárképző Tanszék által ajánlott helyszínen. Feladata, hogy szakképzett pedagógusok, szakemberek irányítása mellett részt vegyen tanításon kívüli pedagógiai folyamatokban, megfigyelje az ott zajló munkát.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Bábosik István: A modern nevelés elmélete. Budapest, Telosz Kiadó, 1997. ISBN 9638458127
Mester és Tanítvány folyóirat 1. (Erkölcs), 13. (Diákélet), 14. (Hátrányban) és 15. (Kollégium) száma
Sík Sándor: A szeretet pedagógiája. Budapest, Vigília, 1996. ISBN 9637964312
A gyakorlati pedagógia néhány alapkérdése.7. kötet. Iskolán kívüli nevelés. Szerk.: Trencsényi László, Budapest, Bölcsész Konzorcium, 2006. ISBN 9639724068
Uzsalyné Pécsi Rita: A nevelés az élet szolgálata. 1 Az érzelmi intelligencia fejlesztése. Budapest,Pécs 2010. ISBN 978-963-88887-0-9
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
span>
A tanulói személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesítése.
A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése.
A pedagógiai folyamatok szervezése.
Esélyteremtés.
Nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre.
Integrációs tevékenység.
Kommunikáció, szakmai együttműködés és pályaidentitás.
Autonómia és felelősségvállalás.