Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Tartalomelemzési módszerek, narratív technikák
Tárgy kódja: BMNPS06700M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kővágó Pál Lajos
Tárgyleírás:

A kurzus három nagyobb részből tevődik össze: az első részben a narratív pszichológia elméleti alapjait ismerhetik meg a hallgatók, a második rész a tudományos narratív pszichológia keretén belül végzett empirikus kutatásokat tárgyalja, míg a harmadik részben a tartalomelemzési eljárásokkal foglalkozunk, ezen belül a hallgatók elsajátítanak a tudományos narratív pszichológia gyakorlatában alkalmazott tartalomelemzési eljárásokat.

A főbb témakörök:

1. Elméleti keretek: A narratív pszichológiai megközelítés bemutatása, bevezetés a narratív gondolkodás tárgykörébe. Az identitás narratív pszichológiai szempontból történő felfogása, az identitás megragadása az elbeszélésen keresztül, különös tekintettel az én-elbeszélésekre. 2. Narratív pszichológiai kutatások: a tartalomelemzés fejlődéstörténetének, a tartalomelemző eljárások alakulásának áttekintése, a kvalitatív és kvantitatív módszerek különbségeinek feltérképezése. Narratív vizsgálatok a klinikai gyakorlatban és a szociálpszichológiában. 3. Konkrét tartalomelemző technikák megismerése: az Atlas.ti és a NooJ programok működése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

László, J. (2005). A történetek tudománya, Új Mandátum Könyvkiadó, Budapest. ISBN 9799639494595

László J., Ehmann B. (2012): Narrative Social Psychology In: Forgas J P, Vincze O, László J (szerk.) Social cognition, communication and narratives.: Sydney Symposium of Social Psychology New York: Psychology Press. ISBN 978184872-635

Bodor, P. (2013): Szavak, képek, jelentés- kvalitatív kutatási olvasókönyv, L’Harmattan Kiadó, Budapest. ISBN 978-963-236-646-3

Szokolszky, Á. (2004): Kutatómunka a pszichológiában. Metodológia, módszerek, gyakorlat, Osiris Kiadó, Budapest. ISBN 9789633896822

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri azokat a kvantitatív és kvalitatív eljárásokat, amelyek alkalmasak a különböző pszichológiai és kulturális jelenségek vizsgálatára és értelmezésére.

Elmélyült ismeretekkel rendelkezik egy általa választott szűkebb szakterületi témában.

b) képességei

Képes olyan kutatások tervezésére és kivitelezésére, melyek alkalmasak pszichológiai és kulturális jelenségek több szempontú vizsgálatára.

Képes a pszichológia eszközeivel a magyar és európai identitás konstrukciók elemzésére és kritikus értelmezésére.

c) attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára.

Elkötelezetten fejleszti tudását, lépést tart szakterületének fejlődésével.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

pszichológia BMNB-XPS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe