Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Taxation in the European Union
Tárgy kódja: JOPU429XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Pénzügyi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Békés Balázs Gábor
Tárgyleírás:

A kurzus leírása: Az Adózás az Európai Unióban című kurzus célja, hogy a hallgatókat megismertesse az Európai Unió és a tagországok adózásának alapvető elveivel. A Kurzus néhány témával kiemelten foglalkozik és intenzív részvételt követel meg a diákok részéről. A főbb témakörök a következőek:

Az Európai Adójog alapvető elvei

Az Európai Unió alapvető célja egy egysége piac megteremtése, ahol megvalósul az áruk, szolgáltatások, emberek és a tőke szabad áramlása. Az adójog akadályokat gördít a fentiek érvényesülése elé, és gátolja az embereket abban, hogy másik tagállamban éljenek vagy folytassanak vállalkozási tevékenységet. A Kurzus bemutatja az elsődleges és másodlagos jogintézményeket, melyek célja, hogy eltöröljék az előbbi akadályokat. Ennek során bemutatja ezen jogforrásoknak az Európai Unió Bírósága általi értelmezését, különös tekintettel az alapvető szabadságokra

Az Európai Unió Bíróságának az esetjoga

Mivel az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) egyhangúságot ír elő az adózással kapcsolatos kérdésekben, ezért a közvetlen adók területén a harmonizáció még nem túl előrehaladott. Az Európai Bíróságnak nem az a feladata, hogy helyettesítse a jogalkotót, hanem az, hogy értelmezze a Szerződés szabályait. Ennek során egyrészt figyelembe veszi a nemzeti adórendszerek sajátosságait, másrészt biztosítja az uniós jog rendelkezéseinek a hatékony érvényesülését. A Kurzus a közvetlen adók esetjogának példáján bemutatja, hogy az alapvető szabadságok hogyan befolyásolják a nemzeti jogalkotást. A cél a Bíróság egyes ítéletei indokolásainak áttekintése illetőleg a döntések által kirajzolódó azonosságok feltárása.

Információcsere

A globális szintű adózás világában a nemzeti adóhatóságok eszközei korlátozottak és nem elégségesek az adókövetelések &eacu

te;rvényesítéséhez. Egyre több jogi megoldás létezik, amellyel áthidalható a korlátlan, nemzetközi adóztatás és a nemzeti adóhatóságok területileg korlátozott hatalma közti szakadék. Ilyenek pl. az Európai Bizottság irányelvei a kölcsönös segítségnyújtásra a közvetett adózás és az adó visszatérítések terén; az Európai Bizottság szabályozása az áfa területén történő adminisztratív együttműködésre; az OECD Modell egyezmény 26, 27. cikkelyei,  amelyek mintaként szolgálnak a kétoldalú információcserére vonatkozó megállapodásokhoz és a kölcsönös segítségnyújtáshoz az adóbehajtásban; a 2002-es OECD Modell egy specifikus kétoldalú adózásra vonatkozó információcsere megállapodás (TIEA),  amelyet nemrég az adóparadicsomokkal kötött megállapodások során használtak; az Európai Bizottság/OECD 1988 január 25-i megállapodása egymás kölcsönös adminisztratív segítéséről adóügyekben; valamint további egyoldalú jogforrások. Az OECD és az EU az automatikus információcserét (AEOI) erőltetik. A kurzus célja ezen jogi források, megoldások tartalmának, hatókörének és kapcsolatának rendszerezett feltárása, ismertetése.

A kurzus módszertana:  A  kurzus a diákoktól intenzív részvételt követel meg. Az esetek és jogforrások feldolgozásra kerülnek a szemináriumokon, melynek előfeltétele, hogy a hallgatók előzetesen készüljenek,  illetőleg az órákon eseteket ismertessenek vagy jogforrásokat elemezzenek.

 

Szakirodalom, ajánlott olvasmányok: European Tax Law;   Ben J.M. Terra, Peter J. Wattel

EU Tax Law – Direct Taxation; Marjaana Helminen

Vonatkozó EU jogi normák

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
Master of Business Administration (MBA) JMLG-XMBA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
Master of Business Administration (MBA) JMNG-XMBA mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe