Tárgy neve: Tér, identitás, nemzet, vallás és kollektív emlékezet a 20. századi Magyarországon
Tárgy kódja: BBLTÖ28100
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Ö.Kovács József

A 20. század Magyarországon a kollektív emlékezetben elevenen élő trianoni országvesztés, a totális diktatúrák, majd a demokrácia kora. A korszak –mely a „boldog békeidőket” követő első világégéssel, és a 19. századi Európa szétesésével kezdődik, és a hidegháború lezárásával ér véget- kegyetlen és brutális változásokat hoz az élet minden területén, a természeti környezet és az épített környezet átalakulásától-átalakításától kezdve az eszmetörténeti, művelődéstörténeti, gazdaságtörténeti, politikatörténeti változásokon át egészen a hagyomány, a vallás, a szimbolikus térhasználat fogalmának erőszakos és totális újrafogalmazásáig, a diktatúrák új hőseinek és új ünnepeinek megalkotásáig. A kurzus -építve a korábbi tanulmányokra- rövid áttekintést kíván nyújtani a 20. század emberét foglalkoztató legfontosabb kérdésekről, komplex módon kívánja vizsgálni a diktatúrák hagyományteremtő és identitásképző jelszavai mögött felsejlő, az élet minden területét gyökeresen átalakító társadalmi változásoknak a kollektív emlékezetet és a modern magyar identitást is megterhelő, máig feldolgozhatatlan-feldolgozatlan bonyolult összefüggésrendszerét.

történelem BALB-ATÖ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK