Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Törökország története
Tárgy kódja: BBNNT06800
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Egeresi Zoltán
Tárgyleírás:

A tárgy célja megismertetni a hallgatót a mai Törökországgal és sajátos problémáival. Törökország – Huntington szavaival – szétszakított ország (torn country), amely kultúrája alapján muszlim maradt, jogrendszere és törekvései azonban egy másik civilizáció, a nyugati felé irányították. A hidegháború alatt a nyugati kötődés erős volt és külső támogatást is kapott, a hidegháborút követően azonban a valódi identitás kérdése ismét előkerült. A szekuláris alapokon álló, és a nyugati minta átvételét szorgalmazó kemalista modell mellett/helyett egyre inkább egy iszlámon alapuló, de – az iszlám fundamentalistákkal ellentétben – a nyugati modellt alapjaiban el nem vető modernizációs ideológia térnyerését figyelhetjük meg.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Baranyi Tamás Péter – Szálkai Kinga (szerk.): Újhold. A török külpolitika útkeresése a 21. század elején. Antall József Tudásközpont, Budapest, 2016. ISBN 9786155559174

Szigetvári Tamás: Európai integráció és/vagy keleti nyitás. Török külpolitikai és külgazdasági dilemmák a 21. század elején. Typotex, 2018. ISBN 978-963-2799-87-2

Ajánlott irodalom:

Zürcher, E. J. 2004: Turkey. A Modern History. I.B.Tauris, London – New York. ISBN 978-1860649585

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.<

/p>

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

Ismeri a modern török politika fő trendjeit és fejleményeit.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.

A hallgató képes lesz eligazodni az a török külpolitika kérdéseiben, átfogó képpel rendelkezik a modern Törökország geopolitika mozgásteréről, kiismeri magát a közelmúlt és a jelen török politikai folyamataiban.

c) attitűdje

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe