Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy betekintést nyújtson a különféle eredetű lelki traumák -- mint például a gyermekkori fizikai, érzelmi, szexuális bántalmazás okozta trauma, illetve a felnőttkori bántalmazások, balesetek, katasztrófák okozta traumák, társadalmi traumák és azok következményei (depresszió, PTSD, disszociációs zavarok, személyiségzavarok stb.) -- valamint az ezekhez tüneti szinten kapcsolódó emlékezeti zavarok közötti összefüggésekbe. A klinikai zavarok és emlékezeti működés mechanizmusai közötti összefüggéseket -- a felejtést, felidézést, disszociációt, hamis emlék kialakítását -- több eltérő elméleti megközelítésben értelmezzük, például a kognitív, pszichoanalitikus, és a narratív keretelméletben. Megvitatjuk az individuális traumák etiológiai kérdéseit, valamint a traumahatás következményeit a szelf fejlődésére, az emlékezeti szerveződésre, és az érzelmi szabályozás alakulására. Továbbá a kurzus részletesen foglalkozik a trauma-feldolgozásnak az emlékezeti rekonstrukcióval összefüggő folyamataival. Az individuális traumákon összefüggésében a kurzus foglalkozik a kollektív társadalmi traumákkal, valamint ezeknek a kollektív emlékezetben történő megnyilvánulásával is.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kremersa I.P., Van Giezena A.E., Van der Doesa A.J.W., Van Dyckc R., Spinhovena Ph.: Keeping memories at an arm’s length: Vantage point of trauma memories. Behaviour Research and Therapy 45, 1915–1920, 2007.
Jelinek, L., Stockbauer, C., Randjbar, S., Kellner, M., Ehring, T., Moritz, S.: Characteristics and organization of the worst moment of trauma memories in posttraumatic stressdisorder. Behaviour Research and Therapy 48, 680-685, 2010.
Kulcsár, Zs. (szerk.): Teher alatt…Pozitív traumafeldolgozás és poszttraumás személyiségfejlődés. Trefort Kiadó, Budapest, 2005. ISBN 9634463576
Meesters, C. Merckelbach, H. Muris
P., Wessel I. Autobiographical memory and trauma in adolescents. Journal of Behavioral Therapy and Experimental Psychiatry, 3,129-39, 2000.
Erős Ferenc: Trauma és történelem, Jószöveg Műhely, 2007. ISBN 9789637052545
Ajánlott irodalom:
Racsmány, M. (2008): Amnézia. In. Kállai, J., Bende, I., Karádi, K., Racsmány, M. (Szerk.) Bevezetés a neuropszichológiába. Medicina Kiadó, Budapest, 249-287.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Részletes ismeretekkel rendelkezik a fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia területein, és integrálja a társtudományok ismereteit.
A fejlődés- és klinikai gyermekpszichológiának megfelelő speciális ismeretanyagot magas szinten sajátítja el.
Elmélyült ismeretekkel rendelkezik egy általa választott szűkebb szakterületi témában.
Ismeri és érti a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukcióit, ezek pszichológiai megközelítéseit, speciális ismereteit ebben a témában magas szinten alkalmazni képes.
Ismeri azokat a hagyományos és elektronikus forráskeresési eljárásokat, keresőprogramokat, katalógusokat, amelyek relevánsak a pszichológia szakterületén.
b) képességei
Képes a pszichológia eszközeivel a magyar és európai identitás konstrukciók elemzésére és kritikus értelmezésére.
Képes a pszichológia módszertani eszközeivel a kulturális jelenségek történeti elemzésére.
Képes véleményét önállóan megfogalmazni a szakmai-tudományos elvárásoknak megfelelően (akár idegen nyelven is) és szakmai fórumokon megvédeni.
Képes a fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia területén önálló munkára, sokoldalú és kritikai elemzésre.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai sor&
aacute;n figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
Igénye van az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.
Törekszik szakmai nyelvtudásának elmélyítésére.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára.
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.
Elkötelezetten fejleszti tudását, lépést tart szakterületének fejlődésével.
Képviseli saját tudományos felismeréseit, eredményeit.