Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vallási közösségek
Tárgy kódja: BMNSZ39000M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bögre Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A vallás egyszerre kultúra és közösség. A vallási közösségek sajátos társadalmiasulási és szerveződési formák, és a társadalom strukturálódásának és szervezetének is jellegzetes elemei. A kurzus célja a közösségek, vonatkozási csoportok és a vallásosság viszonyának elemzése hazai és nemzetközi tapasztaltok alapján. A Magyarországon működő vallásos közösségek történetét és szerepét vizsgáljuk meg a történelmi és a kisegyházak, a szekták és kultuszok vonatkozásában. Kitekintünk az európai és az amerikai vallásosság jellegzetességeire, megfigyelve a közösségi élet legkülönfélébb változatait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Tönnies, Ferdinand: Közösség és társadalom. Gondolat, Bp. 2004.  9-117. o., ISBN:963-9500-03-8

Kamarás István: Kis magyar reliográfia. Pannónia könyvek, 2003. ISBN 963-9498-15-7

Lugosi Ágnes (Szerk): Szekták, új vallási jelenségek. Budapest, Pannonica Kiadó, 1998. 16–27.; 70–78.; 112–143. ISBN 963-8469-73-0

Ajánlott irodalom:

Ammernan, Nancy: Pillar of faith. American Congregations and Their Partners. University of Calfirnia Press, Berkeley, Los Angeles, London. 2005.

Bruce, Steve: Fundamentalism. Polity, 2008.

Máté-Tóth András – Nagy Gábor Dániel (szerk.): Vallásosság változatok. Vallási sokféleség Magyarországon. Religion in Society 3. JATE Pressz. 2008. ISBN:978-963-482-859-4

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudás

s="csB01248B">Rendelkezik a szakmai munkában alkalmazható magas szintű kvantitatív és kvalitatív módszertani tudástartalmakkal, követi a társadalomtudományi módszertan főbb fejlődési tendenciáit.

b) képesség

Képes a releváns, magyar és idegen nyelven közzétett publikációk folyamatos tanulmányozására, az azokhoz kapcsolódó bibliográfiák, tematikus összeállítások figyelemmel kísérésére.

c) attitűd

Kritikusan ítéli meg a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.

Határozottan és elkötelezetten kiáll a globális és lokális problémák megoldására irányuló szakmai törekvések mellett.

d) autonómia és felelősség

Önállóan és felelősségteljesen vesz részt munkaszervezetének működtetésében és irányításában, a szakmai koncepciók kidolgozásában,     megvitatásában és megvalósításában.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe