Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vezetői és menedzsment készségeket erősítő technikák
Tárgy kódja: BMLMC02700M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Rostáné Riez Andrea
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy értelmezze a vezetés fogalmát, betekintést adjon a vezetés alapelveibe, fogalmi rendszerébe és módszertanába. A kurzus feladata, hogy a hallgatókkal megismertesse a vezetési funkciókat, stílusokat és szerepeket annak érdekében, hogy felismerjék azokat a kompetenciákat, amelyek a családkonzulensi tevékenység során a kliensekkel, a kollégákkal és az interprofesszionális szakemberekkel való együttműködésben, csapatépítésben elengedhetetlenek. Fontos célkitűzés, hogy minden hallgatónak lehetősége legyen az egyes készségek elsajátítására, megtapasztalására és gyakorlására; illetve, hogy a hallgatók felismerjék a vezetői felelősségüket és hatásukat a családok és a szakmai stábok működésére.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Dobák, M. & Antal, Zs. (2015). Vezetés és szervezés. Budapest, HU: Akadémia Kiadó. (ISBN 9789630594479)
Jawad, A. O. & Kakabadse, A. (2020). Vezetési intelligencia – A kiváló vezető 5Q-ja. Budapest, HU: Pallas Athéné Könyvkiadó Kft. (ISBN 9786155884665)
Maxwell, J. C. (2013). Aranyat érő vezetői ismeretek. Budapest, HU: Üzleti Plusz KFT. (ISBN 9789630873413)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Bakacsi, Gy. (2015). Szervezeti magatartás alapjai. Budapest, HU: Semmelweis Kiadó. (ISBN 9789633313138)
Rigby, D., Elk, S. & Berez, S. (2021). Csináljuk jól az agilitást! Budapest, HU: HVG Könyvek. (ISBN 9789635651726)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a család rendszerszemléletű megközelítésének összetevőit, a megfelelő intervenciók és hatásmechanizmusok lehetőségeit.
Ismeri a kötelezett család jellemzőit és tájékozott a törvény által meghatározott gyermekvédelmi ellátásokról, folyamatokról és ezek lélektani vonatkozásairól.
Ismeri a segítő kapcsolat kereteit. Látja differenciáltan a kommunikáció, segítő kapcsolatban betöltött funkcióit, szerepét.
b) képesség
Képes kompetenciahatárainak megfelelően helyzetelemzésre, kockázati tényezők feltérképezésére, preventív beavatkozások tervezésére és megtételére.
Képes a szakmai kommunikáció használatára, terápiás szetting megteremtésére, társkonzulenssel való együttműködésre; gyakorlati együttműködésre a családokkal foglalkozó egyéb szakmák képviselőivel.
c) attitűd
Szakmai munkájában elkötelezett, magas felelősségtudattal rendelkezik, hozzáállása etikus.
Szívesen vesz részt team munkában a család problémájának megoldása érdekében.
Fejlett szakmai identitással és hivatástudattal rendelkezik.
Nyitott az új szakmai ismeretek és gyakorlatok elsajátítására és azok integrálására eszköztárába.

d) autonómia és felelősség
Munkáját minden körülmények között felelősen, a mentálhigiénés családkonzulensi munka értékei és alapelvei mentén, elméleti és gyakorlati megalapozottsággal végzi és képviseli.
A kliensek helyzetéhez igazodó családterápiás intervenciókat, mentálhigiénés hatással bíró megoldáskereső és támogató konzultációs eljárásokat, esetvezetést - kompetenciahatárait figyelembe vevő - önállósággal alkalmaz. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe