Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: The scope and context of the values of the European Union
Tárgy kódja: JOEU40BXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Európajogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pünkösty András Etele
Tárgyleírás:

Az európai uniós értékek érvényesülésének keretei 

Tárgyleírás: A speciálkollégium keretében az Európai Unió vonatkozásában különösen a Lisszaboni Szerződés elfogadása óta igen hangsúlyosan megjelenő értékdiskurzus jogi vonatkozásai kerülnek megtárgyalásra. A speciálkollégium azt vizsgálja, hogy az értékekhez való hozzáállásban tapasztalható uniós szintű elmozdulás miként értelmezhető, milyen megalapozottsággal rendelkezik, van-e gyakorlati relevanciája és miképpen lehet azt elhelyezni jogi és etikai szinten. A speciálkollégium interdiszciplináris megközelítésben támaszkodik arra – az integrációval összefüggésben mindeddig viszonylag szűk körben megjelenő – jogirodalmi hagyományra, amely az uniós jog vizsgálatát nem kizárólag a formális jogi oldalról közelíti meg, hanem elhelyezi azt szociológiai, filozófiai összefüggéseiben is. A speciálkollégium közvetlen célja, hogy az uniós értékeket és azok érvényesülésének kereteit szélesebb társadalmi összefüggésekbe helyezve, az etika szempontjait felhasználva interaktív módon tárgyalja meg a hallgatókkal, arra késztetve őket, hogy – egyéni munka alapján – önálló álláspontot legyenek képesek megfogalmazni és kifejteni.

 

  1. Az Európai Unió joga és az etikai nézőpont, az uniós értékek az alapszerződésekben, az uniós értékek megszegésének szankciója (2016. február 8.)
  2. Az európai identitás, az uniós polgárság, az európai ethosz (2016. február 15.)
  3. Az emberi méltóság tiszteletben tartása, az Európai Unió Alapjogi Chartája és az Európai Unió Bíróságának (EUB) joggyakorlata (2016. február 22.)
  4. A szolidaritás koncepcionális jelentősége az uniós jogban, értelmezési irányok, jogesetek (2016. február 29.)
  5. Demokrácia és demokratikus deficit az Európai Unióban, az uniós polgári kezdeményezés, érdekképviselet és döntéshozatal (2016. március 7.)
  6. new roman serif style="font-family: " times>A szubszidiaritás és arányosság az uniós jogban (2016. március 21.)

  7. Alapjogvédelem az Európai Unióban az Európai Emberi Jogi Egyezményhez történő csatlakozás dilemmái, az EUB gyakorlata (2016. árpilis 4.)
  8. Az egyenlőség, esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód az Európai Unióban (2016. április 11.)
  9. Az uniós értékek háttere, a megalapozás nehézségei, a strukturált párbeszéd lehetőségei (2016. április 18.)
  10. Az EU külső tevékenységét meghatározó alapelvek és etikai szempontok, az EU globális felelősségvallása (2016. április 25.)
  11. Az EU közrendi berendezkedése és a vallás, egyházi és vallásos szervezetek szempontjai az uniós értékek tartalmának mérlegeléséhez (2016. május 2.)
  12. Befejezés, kiértékelés, konzultáció a kurzusdolgozatokkal kapcsolatban (2016. május 13.)

A tantárgy kontaktóráin félévente legalább 2x45 perc időtartamban a tantárgyhoz kapcsolódón katolikus keresztény értékrend, illetve tanítás oktatására kerül sor.

 

Irodalom:

3      Williams, Andrew

hu mso-fareast-font-family: mso-fareast-language: new roman serif style="font-size: 10pt; font-family: " times>: The Ethos of Europe: Values, Law and Justice in the EU. Cambridge: Cambridge University Press, 2010.

3      Williams, Andrew: Promoting Justice After Lisbon: Groundwork for a New Philosophy of EU Law. Oxford Journal of Legal Studies, 30. 2010/4. 663–693.

3      Király Miklós: Egység és sokféleség. Az Európai Unió jogának hatása a kultúrára. Budapest: Új Ember Kiadó, 2007.

3      Weiler, Joseph H. H.: Keresztény Európa. Felderítő esszé. Budapest: Szent István Társulat, 2006.

3      J. H. H. Weiler: The constitution pf Europe.”Do the new cloth have an emperor?” and other essays on European integration. Cambridge: Cambridge University Press

3    

  McCrea, Ronan: Religion and the Public Order of the European Union. Oxford: Oxford University Press, 2010.

3      Malcom Ross – Youri Borgmann-Prebil (szerk.) Promoting Solidarity in the European Union. Oxford: Oxford University Press, 2010.

3      Lucian N. Leustean (szerk): Representing Religion in the European Union. Does God matter? London: Routledge, 2013.

   

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe