Tantárgy adatlapja
Az európai uniós értékek érvényesülésének keretei
Tárgyleírás: A speciálkollégium keretében az Európai Unió vonatkozásában különösen a Lisszaboni Szerződés elfogadása óta igen hangsúlyosan megjelenő értékdiskurzus jogi vonatkozásai kerülnek megtárgyalásra. A speciálkollégium azt vizsgálja, hogy az értékekhez való hozzáállásban tapasztalható uniós szintű elmozdulás miként értelmezhető, milyen megalapozottsággal rendelkezik, van-e gyakorlati relevanciája és miképpen lehet azt elhelyezni jogi és etikai szinten. A speciálkollégium interdiszciplináris megközelítésben támaszkodik arra – az integrációval összefüggésben mindeddig viszonylag szűk körben megjelenő – jogirodalmi hagyományra, amely az uniós jog vizsgálatát nem kizárólag a formális jogi oldalról közelíti meg, hanem elhelyezi azt szociológiai, filozófiai összefüggéseiben is. A speciálkollégium közvetlen célja, hogy az uniós értékeket és azok érvényesülésének kereteit szélesebb társadalmi összefüggésekbe helyezve, az etika szempontjait felhasználva interaktív módon tárgyalja meg a hallgatókkal, arra késztetve őket, hogy – egyéni munka alapján – önálló álláspontot legyenek képesek megfogalmazni és kifejteni.
- Az Európai Unió joga és az etikai nézőpont, az uniós értékek az alapszerződésekben, az uniós értékek megszegésének szankciója (2016. február 8.)
- Az európai identitás, az uniós polgárság, az európai ethosz (2016. február 15.)
- Az emberi méltóság tiszteletben tartása, az Európai Unió Alapjogi Chartája és az Európai Unió Bíróságának (EUB) joggyakorlata (2016. február 22.)
- A szolidaritás koncepcionális jelentősége az uniós jogban, értelmezési irányok, jogesetek (2016. február 29.)
- Demokrácia és demokratikus deficit az Európai Unióban, az uniós polgári kezdeményezés, érdekképviselet és döntéshozatal (2016. március 7.)
-
new roman serif style="font-family: " times>A szubszidiaritás és arányosság az uniós jogban (2016. március 21.)
- Alapjogvédelem az Európai Unióban az Európai Emberi Jogi Egyezményhez történő csatlakozás dilemmái, az EUB gyakorlata (2016. árpilis 4.)
- Az egyenlőség, esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód az Európai Unióban (2016. április 11.)
- Az uniós értékek háttere, a megalapozás nehézségei, a strukturált párbeszéd lehetőségei (2016. április 18.)
- Az EU külső tevékenységét meghatározó alapelvek és etikai szempontok, az EU globális felelősségvallása (2016. április 25.)
- Az EU közrendi berendezkedése és a vallás, egyházi és vallásos szervezetek szempontjai az uniós értékek tartalmának mérlegeléséhez (2016. május 2.)
- Befejezés, kiértékelés, konzultáció a kurzusdolgozatokkal kapcsolatban (2016. május 13.)
A tantárgy kontaktóráin félévente legalább 2x45 perc időtartamban a tantárgyhoz kapcsolódón katolikus keresztény értékrend, illetve tanítás oktatására kerül sor.
Irodalom:
3 Williams, Andrew
hu mso-fareast-font-family: mso-fareast-language: new roman serif style="font-size: 10pt; font-family: " times>: The Ethos of Europe: Values, Law and Justice in the EU. Cambridge: Cambridge University Press, 2010.
3 Williams, Andrew: Promoting Justice After Lisbon: Groundwork for a New Philosophy of EU Law. Oxford Journal of Legal Studies, 30. 2010/4. 663–693.
3 Király Miklós: Egység és sokféleség. Az Európai Unió jogának hatása a kultúrára. Budapest: Új Ember Kiadó, 2007.
3 Weiler, Joseph H. H.: Keresztény Európa. Felderítő esszé. Budapest: Szent István Társulat, 2006.
3 J. H. H. Weiler: The constitution pf Europe.”Do the new cloth have an emperor?” and other essays on European integration. Cambridge: Cambridge University Press
3
McCrea, Ronan: Religion and the Public Order of the European Union. Oxford: Oxford University Press, 2010.
3 Malcom Ross – Youri Borgmann-Prebil (szerk.) Promoting Solidarity in the European Union. Oxford: Oxford University Press, 2010.
3 Lucian N. Leustean (szerk): Representing Religion in the European Union. Does God matter? London: Routledge, 2013.