Tárgy neve: The Theory and Institutes of Roman Law from a Historical Aspect 1
Tárgy kódja: JORJ428NA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Római Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Erdődy János

Tanegység célja: Elsősorban megismertetni a hallgatókkal a római jog forrásait angol nyelven, hivatkozással a latin eredetire, ahol ez szükséges. Másodsorban holisztikus szemlélettel áttekinteni a hallgatókkal a római jog rendszerét, a római jogászok gondolkodásmódját, főként eredeti forrásokon keresztül. Mindezek mellett, az alapvizsgára történő felkészülést megkönnyítendő, esetek elemzésére is sor kerül annak érdekében, hogy a hallgatók a gyakorlatban is alkalmazni tudják a tanultakat. Tanegység tartalma: " A jog felfogása: ius civile - ius praetorium - ius gentium - ius naturale - ius privatum és publicum. Jogesetek a jogfelfogással kapcsolatosan. " A római történelem szempontjából jelentős események egységes áttekintése, jelentőségük számbavétele. " A praetor és a jogtudomány szerepe a római jog fejlődésében. Iustinianus kodifikációja. " Peres eljárás a római jogban különös tekintettel a legis actiókra és a praetori formulákra. " Személyi jog: áttekintés és filozófiai háttér. " Jog- és cselekvőképesség, státus és házasság - jogesetek. " Dologi jog: alapfogalmak és helyük a dologi jog rendszerében. " Tulajdonszerzéssel kapcsolatos jogesetek a Digestából. Tananyag, ajánlott irodalom: A hallgatók számára ismeretlen lexikai egységek kiszótárazása óráról órára kötelező. Szótárak, segédletek: The Cobuild Series - English Dictionary (legújabb kiadás) Macmillan English Dictionary for Advances Learners (legújabb kiadás) Ajánlott irodalom : Fritz Schulz: Classical Roman Law. Oxford, 1951. Alan Watson: Roman Private Law around 200 BC. Edinburgh, 1971. Alan Watson: The Law of the Persons in the Later Roman Republic. Aalen, 1984. Alan Watson: The Law of Property in the Later Roman Republic. Aalen, 1984. Alan Watson: The Law of Obligations in the Later Roman Republic. Aalen, 1984. György Diósdi: Ownership in Ancient and Preclassical Roman Law. Budapest, 1970. György Diósdi: Contract in Roman Law from the Twelve Tables to the Glossators. Budapest, 1981.

igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK