A vallásközi párbeszéd szerepe a teremtésvédelemben - The Role of Interfaith Dialogue in Protection of Creation

2023.05.18.

Eötvös József Kutatóközpont Vallás és Társadalom Kutatóintézete és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont Teremtésvédelmi Kutatóintézete közös nemzetközi konferenciája.

Köszöntőjében Deli Gergely, az NKE rektora úgy fogalmazott, e szakmai fórumnak nem csak elméleti, akadémiai relevanciája van: a cél egyfajta széles körű társadalmi dialógus megalapozása, és az, hogy számos, az egyházak által tárgyalt és közérdeklődésre számot tartó témáról eszmét cseréljenek a résztvevők. Magyarországon az állam és az egyház különálló egységek, ám nagyon fontos a köztük lévő együttműködés, legyen szóoktatásról, gyermekvédelemről. 

Hollik István, a KDNP parlamenti képviselője két olyan működő gyakorlatot is említett, amely az életminőséget meghatározza. Az első, hogy minden magyar újszülött kisbaba után tíz fát ültetnek el Magyarországon. E lépés nyomán az elmúlt három esztendőben mintegy 450 hektárral nőtt az ország erdőterülete. A másik fontos intézkedés révén pedig – a Hungary Helps program keretében – a válságövezetekben élők számára templomokat és iskolákat építenek, emellett pedig számos szakterületen – ilyen például a vízgazdálkodás, vízkezelés – szaktudás átadásával segítik a helyben boldogulást. Hangsúlyozta a keresztény tanítás, a patriotizmus és a pragmatizmus alapelveit, amelyek fontos szerepet játszanak a teremtett környezet megóvásának sikerében.

Vincze Krisztián, a PPKE tanszékvezető professzora szintén kiemelte a Laudato si' enciklika ökológiai kérdésekkel foglalkozó részeit. A konferencia segít a vallások közti párbeszédben – hiszen a környezetvédelemről nemcsak a természettudományok, hanem a vallás révén is szólni kell. Fontos látni azt is, hogy a gazdasági, társadalmi és intézményi döntések mind-mind kihatnak az életminőségre. A professzor szólt a jelenlegi antropocén kor hibáiról, és hangsúlyozta a metanoia fontosságát: a görög szó egyfajta megbánásra, a világról és a Teremtőről való gondolkodásunk megváltoztatására utal.

Magyarország komoly tapasztalatokat szerzett a környezettudatos magatartás elsajátításában az 1990-es demokratikus átmenet, majd az európai uniós csatlakozás kapcsán egyaránt – erről már Hidvéghiné Pulay Brigitta, a PPKE Teremtésvédelmi Kutatóintézetének munkatársa beszélt. Ha fenntarthatóság terén szeretnénk előre lépni, a társadalmi, gazdasági és környezeti kérdéseket együttesen kell kezelni, figyelembe venni. Hidvéghiné Pulay Brigitta kiemelten fontosnak tartja a fiatalok bevonását e gondolkodásba annak érdekében, hogy a témához kapcsolódó félelmet a magabiztosság válthassa fel.

 

Események

24.
2025. ápr.
JAK
ADATNAP 2025
Díszterem
24.
2025. ápr.
JAK
Magyar nyelv és irodalom tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
25.
2025. ápr.
PPKE
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe