Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A 20. század politikai története (Nemzetközi viszonyok.)
Tárgy kódja: BBNNT14000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zsinka László
Tárgyleírás:

A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a 20. századi nemzetközi viszonyok főbb fejezeteivel és aspektusaival, illetve annak 19. századi gyökereivel. A kurzus betekintést nyújt az első világháború tágabb előzményeibe, lefolyásába, jellegébe, a háborút lezáró békékre, az 1920-as évek gazdasági és társadalmi viszonyaiba. A félév alatt sor kerül a második világháborúhoz vezető út, valamint a világháborús események ismertetésére, majd az előadások tárgyalják a hidegháború főbb szakaszait és sajátosságait. A tantárgy elsősorban politika- és diplomáciatörténeti jellegű, de gazdaságtörténeti összefüggésekre is kitér.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Ormos Mária – Majoros István: Európa a nemzetközi küzdőtéren. Felemelkedés és hanyatlás, 1814-1945. Osiris, Budapest. 1998. ISBN 9633794447

Paul Kennedy: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Akadémiai Kiadó, Budapest. 1992. ISBN 9630560763

Fischer Ferenc: A megosztott világ. Dialóg Campus, Budapest-Pécs. 2001. ISBN 963912351X

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

<

p class="cs43AFF24">Ismeri a 20. századi diplomáciatörténetet alakító legfontosabb történelmi, gazdasági és politikai tényezőket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

Képes megérteni és elemezni azokat a történelmi, gazdasági és politikai tényezőket, amelyek hozzájárultak a 20. századi diplomáciatörténet formálódásához.

c) attitűdje

Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.

Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.

d) autonómiája és felelőssége

Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.

Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegalkotási készségét.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe