Tárgy neve: A diplomácia gyakorlata és szakmai ismeretei
Tárgy kódja: BMNNT01500M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kusai Sándor Zoltán

A szeminárium típusú tárgy egyéni és közös hallgatói munkán keresztül a diplomácia gyakorlatának alapvető elemeivel ismerteti meg a hallgatókat. A kurzus az alábbi témákkal foglalkozik: A diplomácia fogalma, lehetséges definíciói, kapcsolódásai a nemzetközi érintkezéshez, a nemzetközi joghoz, a külpolitikához és a belső kormányzáshoz. A diplomácia fő típusai, formái, eszközei és azok jellemzői. A diplomáciai érintkezés normái, módjai, a diplomáciai kommunikáció szóbeli és írásbeli formái és azok használata. A diplomácia intézményrendszerei, szervezeti formái, azok működése és fő általános szabályai, jellemzői és szokásai. A diplomácia és a protokoll és etikett összefüggései. A kereskedelmi és más szakdiplomáciák sajátosságai. Két- és többoldalú tárgyalások, szervezetek és konferenciák diplomáciája. A közkapcsolati diplomácia és sajátos munkaformái. A diplomácia modern eszközei és azok illeszkedése a szakma működési szokásaihoz, hagyományaihoz. Alapvető gyakorlati készségek megszerzése a diplomáciai tevékenység és kommunikáció fő munkaformáiban és műfajaiban.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Bába Iván – Sáringer László (szerk.) Diplomáciai lexikon. A nemzetközi kapcsolatok kézikönyve. Budapest, Éghajlat Könyvkiadó, 2018. ISBN 9789639862142, URL: http://real.mtak.hu/80560/1/diplomaciai_lexikon.pdf

Kissinger, Henry: Diplomácia. Budapest, Panem-Grafo, 1996, 1997, 1998. ISBN 9635451997

Kissinger, Henry: Világrend. Budapest, Antall József Tudásközpont, 2015. ISBN 9786155559075

Ajánlott irodalom:

Cooper, Andrew F. – Heine, Jorge – Thakur, Ramesh: The Oxford Handbook of Modern Diplomacy. Oxford, Oxford University Press, 2013. ISBN 9780199588862, URL: https://professorbellreadings.files.wordpress.com/2017/10/andrew_f-_cooper_jorge_heine_ramesh_thakur_theb-ok-org.pdf

Hossó Nikoletta: Protokoll a diplomácia és a nemzetközi kapcsolatok hátterében. Budapest, L’Harmattan, 2015. ISBN 9789632369297

Azoknak az előírt szakmai kom

petenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása:

Ismeri a nemzetközi elemzések problémamegoldó technikáit.

Ismeri a szakmai-etikai normákat.

Ismeri a nemzetközi kapcsolatok komplex rendszerét.

b) képességei:

Képes gazdasági, politikai, jogi szakterületeken döntések előkészítésére és döntések meghozatalára. Képes integrált ismeretek széles körű alkalmazására a társadalomtudományok és a külügyi elemzés területén.

Képes nemzetközi kapcsolatok építésére.

Képes diplomataként, szakértőként, kutatóként, újságíróként, illetve az államigazgatás és a multinacionális vállalatok alkalmazottjaként különböző feladatok ellátására.

Képes önálló szakmai vélemény kialakítására.

c) attitűdje:

Lényeglátás és kreativitás jellemzi.

Szemlélete problémacentrikus, problémamegoldó képessége magas szintű.

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Toleráns magatartású, a sajátjától eltérő véleményeket tiszteletben tartja.

Kooperatív magatartás jellemzi, csoportmunkára alkalmas.

d) autonómiája és felelőssége:

Rendelkezik a problémamegfogalmazás és az önálló ítéletalkotás képességével.

Felelősen képviseli szakmai, szellemi identitását.

Munkája során kezdeményezi az együttműködést az európai és az Európán kívüli, elsősorban ázsiai szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel.

Felelősségteljes magatartást tanúsít a nemzetközi elemzések során szerzett tudás és információk kezelését illetően.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK