Tárgy neve: Belső- és Közép-Ázsia a nemzetközi politikában
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Szilágyi Zsolt

A tantárgy megismerteti a hallgatókat a belső- ás köp-ázsiai államok modern kori politika-, gazdaság- és társadalomtörténevel, jelenlegi viszonyaival. Kün kiemeli a posztszovjet korszakban a térségben végbement változásokat, elemzi azok okait, következményeit, áttekinti ezek gazdasági, politikai, kulturális és társadalmi hatásait. A belső- és köp-ázsiai térségben az 1990-es években létrejött független á

"font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;">llamok fontos szerepet játszanak az Európa és a kelet-ázsiai térség kötti kereskedelemben és egyéb kapcsolatokban. Iparinyersanyag-, ásványkincs- és szénhidrogénforrásaik miatt küs jelentőggel bírnak a fejlesztések szempontjál nemcsak Európa, de Kína tekintetében is. Az elmúlt negyed évszázadban a térségben kialakult, gyakran egy országon belül is komoly etnikai konfliktusoktól terhelt sajátos politikai berendezkedések megismerése kiemelten fontos a térségben zajló folyamatok jobb megértéhez, hiszen ezek az államok az eurázsiai, illetve a köp- és kelet-ázsiai gazdasági és kereskedelmi együttműseknek is tagjai lehetnek. Az általános áttekintés, az alapvető ismeretek bemutatása mellett olyan speciális kérdésekkel is foglalkozunk, melyek az egyes országokra jellemzőek, áttekintjük társadalmi szerkezetüket, kiténk sajátos gazdasági növekedék feltételeire, az egyes politikai rendszerek konszolidációnak folyamatára, az államok külkapcsolati stratégiáira.

A 2-5 legfontosabb telező, illetve

>ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Cumming, Sally N.: Understanding Central Asia: Politics and Contested Transformations. London, Routledge, 2012. ISBN 9780415297035

Rossabi, Morris: Modern Mongolia. From Khans to Comissars to Capitalists. Berkeley, University of California Press, 2005. ISBN 9780520244191

Soucek, Svat: A History of Inner Asia. Cambridge, Cambridge University Press, 2000, 209302. oldal. ISBN 9780511991523

Ajánlott irodalom:

Gervers, Michael Uradyn E. Bulag Long, Gillian (eds.): Toronto Studies in Central and Inner Asia. No. 8, Toronto, Asian Institute, University of Toronto, 2007.

Gullette, David: The Genealogical Construction of the Kyrgyz Republic. Cambridge, University of Cambridge Press, 2010. ISBN 9781906876104.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

A tanegységet elvégző

hallgató

a) tudása:

Ismeri a kelet-ázsiai államok történetét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

b) képességei:

pes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértére, előrejelzére és formára.

pes integrált ismeretek széles kö alkalmazára a társadalomtudományok és a kügyi elemzés területén.

c) attitűdje:

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Kritikus a vizsgált jelenségek és a megismert elméleti paradigmák vonatkozában.

Munkája során kezdeményezi az együttműst az európai és az Eurón kíli, elsősorban ázsiai szakmai kösségekkel, vitapartnerekkel.

d) autonómiája és felelőssége:

Szűkebb és tágabb szakmája kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiát, módszertani sajátosságait.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK