Frissítés!
Publikálás dátuma: 2022. március 21.

FELHÍVÁS
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem polgárai számára

Az ukrajnai háborús helyzet elhúzódása, az annak következtében kialakult humanitárius katasztrófa, valamint a menekülők számának folyamatos emelkedése egyaránt indokolttá teszi, hogy a Katolikus Karitásszal közösen indított adománygyűjtésünket folytassuk.

Hallgatóink és Munkatársaink aktív közreműködését kérjük, hogy aki csak teheti, saját adomány leadásával, illetve mások bevonásával vegyen részt a segélyakcióban! Mutassuk meg együtt közösségünk erejét és béke iránti elkötelezettségét!

A Katolikus Karitásszal egyeztetve, az adománygyűjtés során kiemelten az alábbiak gyűjtésére összpontosítunk:

  • takaró, párna, közepes méretű törölköző
  • felfújható matrac, hálózsák, polifoam
  • tartós élelmiszer (tej, rizs, liszt, cukor, konzerv)
  • bébiétel, pelenka, nedves törlőkendő
  • fogkefe, fogkrém (gyereknek is), folyékony szappan
  • papírzsebkendő, tisztasági betét
  • kis kiszerelésű (úticsomagba berakható, lehetőleg 2 dl-es) ásványvíz és üdítő, rostos gyümölcslé

Tekintettel arra, hogy a határon a helyzet folyamatosan változik, a Katolikus Karitász honlapján nyomon követhető azon adományok listája, amelyekre aktuálisan a legynagyobb szükség van: https://karitasz.hu/hirek/hogyan-tud-segiteni-az-ukrajnabol-menekuloknek

Az adományokat az Egyetem bármelyik képzési helyszínén (Budapesten és Esztergomban), az épületek portaszolgálata mellett kialakított gyűjtőpontokon le lehet adni.

Aki szívesen segítene pénzadománnyal, vagy más módon járulna hozzá a bajba jutottak terheinek enyhítéséhez, a lehetőségekről a Katolikus Karitász honlapján további részletes információkat talál.

Köszönjük mindazok áldozatos erőfeszítését, akik az egyetemi adománygyűjtés eddigi sikeréhez hozzájárultak.

Tegyünk közösen a békéért, az elesettekért!

Az adománygyűjtéssel kapcsolatban felmerülő kérdéseket az ua2022@ppke.hu címen fogadjuk.



Frissítés!
Publikálás dátuma: 2022. március 11.

Az ukrajnai háborús helyzettel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati ismeretekről 2022. március 16-án, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpontja szervezésében 4 alkalmas előadássorozatot indítunk, amelynek legfőbb célja, hogy a nyilvános információkat és folyamatokat a szokottnál mélyebben, a valós összefüggéseket vizsgálva ismerhessük meg. Mindezt annak érdekében, hogy a témával kapcsolatos ismeretek körét szélesebbre tárjuk, a folyamatokat megértsük és a bennünk, vagy környezetünkben felmerülő kérdésekre hiteles forrásból választ kapjunk. Mivel az előadások személyesen és online is követhetőek lesznek, arra buzdítunk minden érdeklődő munkatársat és hallgatót, aki teheti, vegyen részt minél több alkalmon.

Az előadásokkal kapcsolatos részletes információk a következők:

Időpont: 2022. március 16. (szerda), 14:00 óra
Cím: Civil-katonai együttműködés a katonai válságok kapcsán, különös tekintettel az ukrán helyzetre
Előadó: Prof. Padányi József vezérőrnagy (NKE)
Helyszín: PPKE Szent II. János Pál terem (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28.)
Téma: Az ukrán válság újra rávilágít arra a tényre, hogy a katonai műveletek során a lakosság jelenléte nem hagyható figyelmen kívül. Nem újdonság ez, de a helyzet kezelése - a civil-katonai együttműködés - korszakonként és műveletenként változó, a hangsúlyok mozognak. Ennek megértését, az együttműködés fontosságát kívánjuk bemutatni.

Időpont: 2022. március 23. (szerda), 14:00 óra
Cím: Háború Ukrajnában: milyen szabályok védik a polgári lakosságot és melyek a főbb humanitárius szempontok?
Előadó: Dr. Varga Réka egyetemi docens (PPKE)
Helyszín: PPKE Szent II. János Pál terem (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28.)
Téma: Az Ukrajnában zajló konfliktus nagyon erősen érinti a polgári lakosságot: városokat bombáznak le, nincs áram, fűtés, víz, főleg gyerekek, nők és idősek útnak indulnak,
hogy biztonságosabb helyet találjanak. A humanitárius segély sokszor nem, vagy csak
akadozva éri el a lakosságot. Milyen szabályok vonatkoznak a hadviselő felekre, és milyen humanitárius igényei vannak, a nyilvánvalókon túl, a háború sújtotta területeken élőknek?

Időpont: 2022. március 30. (szerda), 14:00 óra
Cím: Oroszország ukrajnai háborúja: helyzetértékelés és kilátások
Előadó: Rácz András egyetemi docens (PPKE)
Helyszín: PPKE Szent II. János Pál terem (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28.)

Időpont: 2022. április 6. (szerda), 14:00 óra
Cím: A háború és az EU gazdasági jövője
Előadó: Prof. Dr. Csath Magdolna (PPKE)
Helyszín: PPKE Szent II. János Pál terem (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28.)
Téma: A világgazdaság átalakulásában hogyan változtatja meg az EU szerepét a háború, illetve a szankciók? Mely országok lesznek a nyertesei és melyek a legnagyobb vesztesei az embargóknak? Hogyan alakul a magyar gazdaság helyzete, amely erősen függ az orosz importtól? Milyen társadalmi hatásai lesznek a beinduló német fegyverkezésnek?

Aki nem tud személyesen részt venni, az az előadásokat az Egyetem Youtube-csatornáján online követheti.



Publikálás dátuma: 2022. március 4.

A nagyböjti időszak különösen alkalmas arra, hogy a szenvedő Krisztusra tekintve, az imádság, a bűnbánat, a megtisztulás és az áldozatvállalás útján közelebb kerüljünk az Úrhoz, és az Igazság munkatársaiként együtt építsük Isten országát. Az idei nagyböjtben egyre nagyobb aggodalommal töltenek el bennünket az ukrajnai háborúval kapcsolatos hírek. Magyar katolikus egyetemként a béke melletti kiállás, valamint a szolidaritás kifejezése alapvetően fontos számunkra. Arra törekszünk, hogy az Egyetem mint közösség, sajátos képességeinek és lehetőségeinek megfelelően, célszerű segítséget nyújtson a rászorulóknak, valamint – szolgáló küldetéséhez hűen – hozzájáruljon a háborúval kapcsolatos súlyos kortárs problémák tanulmányozásához, a megoldások kereséséhez és azok tudatosításához.

Segítségnyújtó, szolgáló tevékenységünk fő irányai a következők:

  • Imádság a békéért közös lelki programokon.
  • Karitatív programok szervezése együttműködésben a Katolikus Karitásszal.
  • Tájékoztató programok az Egyetem szakembereinek bevonásával aktuális társadalmi, gazdasági és jogi kérdésekről.

A lelki programok között 2022. március 7-én (hétfőn) 13 órától - szerdánként 13.30-tól - a Szentkirályi utca 28. szám alatti épület földszinti kápolnájában a békéért bemutatott szentmisén imádkozunk a háború mielőbbi megszűnéséért és az áldozatokért, és ezt folytatjuk a nagyböjt minden munkanapján. Hallgatóinkat és munkatársainkat arra buzdítjuk, hogy minél nagyobb számban vegyünk részt a közös imádságban.

A karitatív programok körében 2022. március 4-étől, hallgatóink és munkatársaink együttműködését kérve, szociális adománygyűjtést indítunk, melynek során a Katolikus Karitász iránymutatása alapján kizárólag a következőket gyűjtjük:

  • takaró, párna, közepes méretű törölköző
  • felfújható matrac, hálózsák, polifoam
  • tartós élelmiszer (tej, rizs, liszt, cukor, konzerv)
  • bébiétel, pelenka, nedves törlőkendő
  • fogkefe, fogkrém (gyereknek is), folyékony szappan
  • papírzsebkendő, tisztasági betét
  • kis kiszerelésű (úticsomagba berakható, lehetőleg 2 dl-es) ásványvíz és üdítő, rostos gyümölcslé

Kérjük, hogy ezeken kívül más adományt senki ne hozzon, a Katolikus Karitász tájékoztatása szerint jelenleg leginkább ezekre van szükség. (A listát a beérkező információk alapján folyamatosan aktualizáljuk.) Az adományokat az Egyetem bármelyik képzési helyszínén (Budapesten és Esztergomban is), az épületek portaszolgálata mellett kialakított gyűjtőpontokon le lehet adni.

Aki szívesen segítene pénzadománnyal, a Katolikus Karitász honlapján részletes információkat talál erről. A szervezet bankszámlaszáma, ahová az adományok küldhetők: Raiffeisen Bank 12011148-00124534-00100008

A Katolikus Karitász a karpataljaert@caritas.org.hu e-mail címen mindemellett folyamatosan várja mindazok felajánlását, jelentkezését, akik tolmácsolásban (elsősorban ukrán és orosz nyelven), szállásadásban, szállításban, jogi tanácsadásban, vagy bármilyen más speciális szolgáltatás biztosításában szívesen ajánlanak fel segítséget.

Március 9-étől (szerdától) kezdve heti rendszerességgel tájékoztatást adunk a karitász tevékenység szervezéséről, a helyszíni (határmenti) munkáról, és arról, hogy aktuálisan milyen módon tudunk a leghatékonyabban segíteni a bajbajutottakon.

A háborús helyzettel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati ismeretekről az elkövetkezendő hetekben szakértőket szólaltatunk meg. Az előadásokba tervezetten személyesen és az interneten keresztül is be lehet majd bekapcsolódni. Az érintett témakörök közül néhány: gazdasági, jogi és szociális kérdések, amelyek ismerete fontos lehet a következő időszakban.

A programokkal kapcsolatos kérdéseket az ua2022@ppke.hu címen fogadjuk.

A programokat ismertető plakátot innen lehet letölteni.