Tárgy neve: Középkori művészet előadás 3.
Tárgy kódja: BMNSM02400M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre

Az előadás a középkori művészetnek azokra a fontos tematikus-ikonográfiai egységeire helyezi a hangsúlyt, amelyekkel a BA szinten nem volt lehetőség elmélyülten foglalkozni. A vizsgálat nem a hagyományos stílustörténeti rendszerezésből, hanem inkább különböző ikonográfiai programok történeti rekonstrukciójából indul ki. Ennek szempontjait figyelembe véve beszél az előadás például az uralkodói reprezentáció, a hatalmi legitimizáció és propaganda, a középkori portré, a dinasztikus szentkultusz különböző aspektusairól; az ábrázolási szándék és a befogadói közeg relációját mindig szem előtt tartva.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Belting, Hans: Kép és kultusz. Budapest: Balassi kiadó, 2000, 79-116.

Maguire, Henry: ’The Heavenly Court’  In: Byzantine Court Culture from 829 to 1204. Ed. by Henry Maguire. Washington, Dumbarton Oaks Trustees for Harvard University, 1997, 247-

258.

Klaniczay Gábor: Az uralkodók szentsége a középkorban. Budapest: Balassi kiadó, 2000, 32-69, 108-114.

Weiss, Daniel: Art and Crusade in the Age of Saint Louis. Cambridge: Cambridge University Press, 1998, 11-77.

Rosario, Iva: Art and Propaganda. Charles IV of Bohemia: 1364-1378. Woodbridge: The Boydell Press, 2000.

Ajánlott irodalom:

Alföldi András: Keresztény császárok, pogány Róma. Máriabesnyő – Gödöllő: Attraktor, 2005

Belting, Hans: ’Címer és portré: a test két médiuma’ In: Hans Belting: Kép-antropológia. Képtudományi vázlatok. Kijárat kiadó, 2007, 133-163

The Iconology of Law and Order: Legal and Cosmic

(Papers in English and American Studies XXI. Eastern and Western Traditions of European Iconography.) Ed. Anna Kérchy, Attila Kiss, György E. Szőnyi

Szeged, JATEpress, 2012

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a) tudása

Speciális ismeretekkel rendelkezik a középkori uralkodói reprezentációval kapcsolatban.

b) képességei

Képes és nyitott egy számára ismeretlen probléma kritikai befogadásában.

művészettörténet BMNB-XMU mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK