Tárgy neve: Középkori művészet szeminárium 3.
Tárgy kódja: BMNSM02800M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre

A szeminárium egyes emlékek középpontba állításával, „mélyfúrásszerűen” igyekszik felhasználni a párhuzamos előadás tanulságait, szempontrendszerét. A téma – többek között – itt is az uralkodó reprezentáció és portré, a hatalmi legitimizáció és a dinasztikus szentkultusz a vallásos-történelmi propaganda tükrében.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Kitzinger, Ernst: ’On the Portrait of Roger II in the Martorana in Palermo’ In: Ernst Kitzinger: The Art of Byzantium and the Medieval West: Selected Studies. Bloomington/London, Indiana University Press, 1976, 321-326.

Corrigan, Kathleen: ’The Ivory Scepter of Leo VI: A Statement of Post-Iconoclastic Imperial Ideology’ Art Bulletin Vol. LX. September 1978/3, 407-416.

Luchterhandt. M.: ’Famulus Petri. Karl der Große in dem römischen Mosaikbildern Leos III.’ In: Kunst und Kultur der Karolingenzeit. Beiträge zum Katalog der Ausstellung, Paderborn 1999. Mainz: Verlag Philipp von Zabern

, 55-70.

Pochat, Götz: ’A portré születéséről’. In: Sigismundus Rex et Imperator. Kiállítási katalógus. Budapest – Luxemburg. Philipp von Zabern, 2006, 125-142.

Pujmanova, Olga: ’Portraits of Kings depicted as Magi in Bohemian Painting.’ In: The Royal Image of Richard and the Wilton Diptych. Eds. D. Gordon, L. Monnas, C. Elam. London: Harvey Miller Publishers, 1997, 247-267.

Ajánlott irodalom:

Kiss, Etele.: ’Az uralkodó a Paradicsom árnyékában. Gondolatok a Szent Korona abroncsának ikonográfiájáról.’ In: Omnis creatura significans. Tanulmányok Prokopp Mária 70. születésnapjára. Szerk. Tüskés Anna. CentrArt, 2009, 33-39

Weitzmann, Kurt: ’The Mandylion and Constantine Porphyrogenitos’. Cahiers Archéologiques 11 (1960)

Pollitt, Jerome: Art in the Hellenistic Age. Cambridge University Press, 1986, 19-37 (Royal iconography)

Europas Mitte um 1000. Beiträge zur Geschichte, Kunst und Archäologie. Band 2. Stuttgart: Konrad Theiss Verlag, 2000, 738-744, 767-773, 786-791, 798-808.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a) tudása

Speciális ismeretekkel rendelkezik a középkori uralkodói reprezentációval kapcsolatban.

b) képességei

Képes a szövegfeldolgozás, a szövegelemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás technikáinak alkalmazására.

művészettörténet BMNB-XMU mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK