Tantárgy adatlapja
A kurzus során a hallgatók megismerkednek az identitás különféle fogalmaival, szociálpszichológiai és szociológiai megközelítéseivel, kutatásának empirikus lehetőségeivel és eredményeivel, megkülönböztetve a társadalmi és a személyes identitás összefüggéseit. A társadalmi kategóriák szerepét történeti perspektívában is vizsgálva eljutunk a tényleges és a képletes társadalmi identitás megkülönböztetéséig. Górcső alá vesszük az identitás különböző változatait, mint amilyen a nemzeti, a vallásos és a kulturális identitás; tárgyaljuk az identitás átalakulásának, traumatikus megkérdőjeleződésének a problémáit.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Erős Ferenc (szerk.), Megismerés, előítélet, identitás. Szociálpszichológiai szöveggyűjtemény, Budapest, Új Mandátum, 1998. 247–435. ISBN 9639158003
Bourdieu, Pierre, Az identitás és a reprezentáció, in: Szociológia Figyelő, 1985/1, 7–23.
Giddens, Anthony, Modernity and Self-Identity, Standford, California, Stanford University Press, 1991. 10–35.ISBN 0804719445
Erikson, Erik H., Identity youth and crisis, New York, London, W. W. Norton & Company, 1994. 91–142. ISBN 0393311440
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.
Tisztában van a jogi alapfogalmakkal, és az ágazatra vonatkozó speciális jogszabályi előírásokkal, val
amint alapvető pénzügyi, gazdasági és minőségbiztosítási ismeretekkel rendelkezik.
b) képességei
Képes a közösségformálásra és értékteremtő tevékenységre.
Képes a bonyolultabb társadalmi folyamatok átlátására és nyomon követésére.
c) attitűdje
Reális énképpel és önkontrollal rendelkezik.
Analizáló – szintetizáló és összefüggések feltárására képes.
d) autonómiája és felelőssége
Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.
Elkötelezett a keresztény értékek és a hivatását jellemző társadalmi normák – különös tekintettel az emberi méltóság és emberi jogok, szabadság, igazság és igazságosság, szociális szeretet, szolidaritás, szubszidiaritás, valamint közjó – mellett.