Tárgy neve: Társadalomtörténet az első világháborúig
Tárgy kódja: BBNSZ20200
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bódy Zsombor

A szemináriumon az 1920 előtti magyar társadalomtörténet főbb témaköreit tanulmányok feldolgozásán keresztül elemezzük. Az értelmezési paradigmák ismertetése után egy nagyobb tematikus blokk keretében főként demográfiai kérdésekkel, a születés és a halálozás történelmi alakulásával, illetve a migrációval foglalkozunk. A következő nagyobb téma a nemzet, etnikum, asszimiláció kérdéseihez kapcsolódik, végül pedig a jellegzetes társadalomalkotó csoportok sorsát követjük nyomon az első világháború előtti időszakban. Az órán a hallgatók önállóan dolgoznak fel és adnak elő témákat. A szeminárium elvégzése a fenti területekkel kapcsolatos alapvető történelmi ismeretekkel igyekszik gazdagítani a hallgatók tudását, hogy a későbbi tanulmányaik során képesek legyenek hosszabb távon is megragadni fontos társadalmi folyamatokat, változásokat.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

GYÁNI  Gábor–KÖVÉR  György, Magyarország társadalomtörténete a reformkortól a második világháborúig, Budapest, Osiris, 2006, ISBN 963-389-389-5

KÖVÉR  György (szerk.), Magyarország társadalomtörténete I. A reformkortól az első világháborúig. Szöveggyűjtemény, 1–2. kötet, Budapest, Tankönyvkiadó, 1996, ISBN 963-18-7723-X

Ajánlott irodalom:

BÓDY  Zsombor, Ö.  KOVÁCS  József (szerk.), Bevezetés a társadalomtörténetbe, Budapest, Osiris, 2006, ISBN 963-389-806-4

FARAGÓ  Tamás (szerk.), Bölcsőtől a koporsóig. Szöveggyűjtemény a történeti demográfia tanulmányozásához, Budapest, Új Mandátum, 2005, ISBN 963-9494-85-2

szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK