Sajtótájékoztató

2013.12.04.
Erősödő nemzetközi kapcsolatrendszer a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) 2013. március 8-án nyerte el a kiemelt egyetemi státuszt, mint olyan nemzetközi szerződés alapján működő hazai felsőoktatási intézmény, amelynek nemzetközi szerepe kiemelkedő, és ami egyúttal az Európai Katolikus Egyetemek Szövetségének, a Világ Katolikus Egyetemei Szövetségének, valamint az International Research University Network szervezetek meghatározó tagja. Ezt megelőzően a PPKE Információs Technológiai – azóta Információs Technológiai és Bionikai – Kara megkapta a kutatói kar címet.

Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora, 2013. szeptember 4-én ismertette azokat a lépéseket, amelyeket az intézmény a minőségi oktatás és kutatás előmozdítására kíván megtenni a 2013/2014-es akadémiai évben, különösen annak első szemeszterében. Ennek a programnak alapvető elemeiként a karközi és nemzetközi egyetemközi intézetek létrehozását jelölte meg, amely elsődlegesen három pillérből álló intézetek létrehozására irányul. A három pillérből az első a PPKE-n belül létesítendő karközi intézetek jelentik, másodikat egy – az adott tudományterületen világviszonylatban kiemelkedően releváns európai egyetemmel való partneri együttműködés, harmadik pillérét pedig egy Amerikai Egyesült Államokbeli, elsődlegesen a PPKE stratégiai kapcsolatai révén, a University of Notre Dame, Ind. kompetens szervezeti egységével kiépítendő munkakapcsolat képezi.

2013. december 4-én megtartott sajtótájékoztatójában a PPKE rektora kiemelte, hogy az egyetemnek a célként kitűzött nemzetközi intézeti hálóhoz szükséges minden lépést sikerült megtennie az elmúlt három hónapban. Ennek köszönhetően a PPKE a 2013/2014-es akadémiai évet már ezen nemzetközi intézetek belső programjának a partnerintézmények képviselőivel együtt történő kidolgozásnak szentelheti. Az érintett intézetekhez tartozik a klasszika filológiai, a keleti, a keresztény filozófiai, az irodalomtudományi, a szociológiai, a politológiai és a pszichológia intézet.

További nemzetközi együttműködésekről született döntés a középkortudomány, az összehasonlító alkotmányjog és a régészet területén, valamint a University of Notre Dame-mel a villamosmérnöki képzés kettős doktori fokozat kiállítása tekintetében.

Az együttműködési programban kiemelten résztvevő egyetemek Európából a Leuven-i Katolikus Egyetem, és a Toulous-i Katolikus Egyetem, az USA-ból pedig a többször említett Notre Dame Egyetem; a Közel-Keletről pedig a libanon-i Kaslik-i Egyetem és a jordániai Madabai Egyetem. A régészeti kutatások területén számos nemzetközi és hazai megállapodás került aláírásra, amelyek közül kiemelkedik a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjával 2013. november 12-én aláírt együttműködési szerződés. A fentiekhez hasonlóan nemzetközi együttműködésben valósul meg a második szemeszterben a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság elé kerülő pedagógiai-pszichológiai doktori iskola, amelynek képzési programjában részt vesz a Rózsahegyi Katolikus Egyetem és a milánói Szent Szív Katolikus Egyetem.

Események

16.
2025. jan.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe