Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A gyermekjóléti alapellátás rendszere
Tárgy kódja: BT-PSZ-5800
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/3/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kozma Gábor János
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy a hallgató megismerje a gyermekjóléti alapellátás funkciót, rendszerét, az alapellátást nyújtó intézményeket, azok működését. Szerezzen ismereteket az alapellátás központi szerepet betöltő szolgáltatásáról, a gyermekjóléti szolgáltatásról. Ismerje meg a család és gyermekjóléti szolgálat ill. a család és gyermekjóléti központ feladatait, kapcsolataikat a köznevelési intézményrendszerrel. Legyen tisztában a gyermekjóléti szolgálat és gyermekvédelmi jelzőrendszer kapcsolatával, a gyermekjóléti szolgálat ezzel kapcsolatos feladataival.

Főbb tematikai csomópontok:

1.       A gyermekjóléti alapellátások helye, szerepe a szociális ellátások és ezen belül a gyermek- és ifjúságvédelem körében.

2.       A gyermekjóléti alapellátások típusai: gyermekjóléti szolgáltatás; gyermekek napközbeni ellátásai; gyermekek átmeneti gondozása; gyermekek esélynövelő szolgáltatásai: Biztos Kezdet Gyerekház, Tanoda.

3.       A család és gyermekjóléti szolgálat és a család és gyermekjóléti központ részletes feladatai, szolgáltatáscsoportjai.

4.       A gyermekjóléti alapellátás kapcsolatrendszere: gyámhatóságok, gyermekvédelmi szakellátás

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Gál Antal: Gondolatok a 20 éves gyermekjóléti szolgáltatásról in Lakner Z és mtsai (szerk): „…Nem csak szív kell, de kell tudás is” Szemle Könyvek Szoszak, Budapest, 2017. 76-98.

ass="MsoNormal" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:17.3pt;margin-bottom:.0001pt;text-indent:-18.0pt;line-height: normal;mso-list:l2 level1 lfo2;mso-layout-grid-align:none;text-autospace: none">-        Farkas Ágnes: Átmeneti gondozás in Rácz Andrea (szerk): A gyermekvédelem megújulási alternativái Gyermek- és Ifjúságvédelmi Tanulmányok V. Rubeus Egyesület, Budapest 2015. 97-121

http://rubeus.hu/wp-content/uploads/2015/08/gyermek_es_ifjusagvedelmi_tanulmanyok_otodik_kotet.pdf

-        Korintus Mihályné és mtsai.: Napközbeni gyermekellátás és gyermekétkeztetés in Rácz Andrea (szerk): A gyermekvédelem megújulási alternativái Gyermek- és Ifjúságvédelmi Tanulmányok V. Rubeus Egyesület, Budapest 2015. 97-121
http://rubeus.hu/wp-content/uploads/2015/08/gyermek_es_ifjusagvedelmi_tanulmanyok_otodik_kotet.pdf

Ajánlott irodalom:

-        Bányai Emőke: Szempontok és javaslatok az intenzív családmegtartó szolgáltatások gyermekjóléti munkába való bevezetéséhez in Rácz Andrea (szerk): Szülői kompetenciafejlesztést célzó modellprogramok a gyermekjóléti szolgáltatások tárházában.

-        Gyermek- és Ifjúságvédelmi Tanulmányok VIII. Rubeus Egyesület, Budapest, 2018. 6-21.

http://rubeus.hu/wp-content/uploads/2015/08/szuloi_kompetenciafejlesztes_rubeus_20180919.pdf

-        Freisinger Balázs-Rácz Andrea: Fókuszban a gyermekjóléti szakmai innovációk in Rácz Andrea (szerk): Szülői kompetenciafejlesztést célzó modellprogramok a gyermekjóléti szolgáltatások tárházában Gyermek- és Ifjúságvédelmi Tanulmányok VIII. Rubeus Egyesület, Budapest, 2018. 277-308.

http://rubeus.hu/wp-content/uploads/2015/08/szuloi_kompetenciafejlesztes_rubeus_20180919.pdf

-        A gyermekvédelmi észlelő- és jelzőrendszer működtetése kapcsán a gyermek bántalmazásának felismerésére és megszüntetésére irányuló szektorsemleges egységes elvek és módszertan EMMI, Budapest 2017. augusztus http://www.macsgyoe.hu/downloads/szakmai_anyagok/modszertaniutmutatobantalmazas.pdf

-       

pan>Freisinger Balázs és mtsai.:Gyermekjóléti szolgálatok feladatellátásának értékelő elemzése in Rácz Andrea (szerk): A gyermekjóléti szolgálatok feladatellátásának értékelő elemzése országos szinten - Műhelytanulmány Rubeus Egyesület, Budapest 2015 45-141.

http://rubeus.hu/wp-content/uploads/2015/07/a-gyermekjoleti-szolgalatok-feladatellatasanak-ertekelo-elemzese-orszagos-szinten.pdf

-        Család, Gyermek, Ifjúság; Szociálpolitikai Szemle, Kapocs folyóiratok vonatkozó tanulmányai.

Jogszabályok:

-        1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról

-        15/1998. (IV.30.) NM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

Tudása:

-        A hallgató ismeri a gyermekjóléti alapellátás funkcióit, rendszerét és intézménytípusait. Megismeri a gyermekjóléti szolgáltatás célját, tartalmát, a szolgáltatást nyújtó kétféle intézményt, az ott elérhető szolgáltatásokat.

Képességei:

-        A hallgató képes a gyermekjóléti alapellátás intézményeiről, az ott elérhető szolgáltatásokról, segítségnyújtási lehetőségekről tájékoztatni a hozzá forduló óvodai és iskolai munkatársakat, valamint a köznevelési intézményben tanuló gyermekek szüleit és magukat a gyermekeket. Képes a konstruktív együttműködésre az alapellátó intézmények, így különösen a család és gyermekjóléti szolgálatok munkatársaival.

Attitűdje:

-        Nyitott a gyermekjóléti intézményekkel való együttműködésre

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

gyermek- és ifjúságvédelem szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZGYI szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe