Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A Kárpát-medencei németség kultúrtörténete
Tárgy kódja: BMNGE06400M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Lőkös Péter
Tárgyleírás:

Magyarországon az államalapítás óta folyamatosan éltek németek, akik kezdettől fogva fontos szerepet játszottak az ország vallási, politikai, kulturális és gazdasági életében, hozzájárulva ahhoz, hogy Magyarország beilleszkedhessen a nyugat-európai kultúrkörbe. Az itt élő németek az évszázadok során gazdag írásbeliséget hoztak létre.

A kurzus egyrészt áttekintést ad az egykori Magyar Királyság területén élt/élő németek történetéről a középkortól napjainkig, területi eloszlásukról, identitástudatuk kialakulásáról, a főbb nyelvjárások jellemzőiről. Az előadáson szó esik a többségi-kisebbségi népek együttéléséről, illetve ennek lecsapódásáról az irodalomban.

Másrészt az előadás lehetőséget nyújt arra, hogy a hallgatók megismerjék, milyen szerepet töltöttek be a Kárpát-medencében élő németek Magyarország, illetve az utódállamok kulturális, politikai, gazdasági életében.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Balogh, F. András (Hrsg.), Siebenbürgisch-deutsche Dichtung. Budapest, ELTE, 1994.

Manherz, Karl (Hrsg.), Texte zur Geschichte der Deutschen in Ungarn. Schriften zur Sprache, Literatur, Kultur und Geschichte der Deutschen in Ungarn. Budapest, ELTE,

1999.

Kalász Márton, et al., Fejezetek a magyarországi német irodalom történetéből. Budapest, Lucidus, 2002. ISBN 96394650308

Manherz, Karl, Wild, Katharina, Zur Sprache und Volkskultur der Ungarndeutschen. Lehrbuch zur Minderheitenkunde. Budapest, ELTE, 2002.

Ajánlott irodalom:

Pukánszky, Béla, Geschichte des deutschen Schrifttums in Ungarn. Münster, Aschendorff, 1931.

Sienerth, Stefan, Geschichte der siebenbürgisch-deutschen Literatur. Von den Anfängen bis zum Ausgang des sechzehnten Jahrhunderts. Cluj-Napoca, Dacia, 1984. ISBN 973-35-0146-8

Hambuch, Wendelin (szerk.), 300 éves együttélés. A magyarországi németek történetéből. 300 Jahre Zusammenleben. I.-II. Budapest, Tankönyvkiadó, 1988.

Adriányi, Gabriel, Die Zipser Deutschen: ihre Geschichte und ihre kulturelle Leistung. Köln/Wien: Böhlau, 1989. (Kny.)

Seewann, Gerhard, Geschichte der Deutschen in Ungarn. 2 Bde. Marburg, Herder, 2012. ISBN 9783879693733

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Részleteiben átlátja a német nyelvészet, irodalom és kultúratudomány elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.

Átfogó ismeretekkel rendelkezik a német nyelvészetre, a német irodalom- és kultúratudományra jellemző hagyományos és elektronikus forrásokról, keresőprogramokról, katalógusokról, bibliográfiákról.

Választott szakterületének (német nyelvészet, német nyelvű irodalmak és kultúratudomány) legalább egy résztémájában elmélyült ismeretekkel rendelkezik.

Ismeri a német nyelv, irodalom és kultúra mélyebb összefüggéseinek megértéséhez és magyarázatához szükséges kutatási módszereket.

b) képességei

Képes az irodalomtudományban és a nyelvtudományban, illetve interdiszciplináris területeken az aktuális kutatások és a tudományos munka kritikus értékelésére.

Eredeti látás- és gondolkodásmód birtokában képes a nyelvi, irodalmi és kulturális jelenségekről szerzett tudás gyakorlati alkalmazására.

Képes különböző korok és kortárs iskolák elméleti megközelítéseinek értékelésére, önálló kritika kifejlesztésére és szükség esetén alternatív megoldások felvetésére.

Alkalmas alapos értelmiségi tájékozottságot, nagyfokú kreativitást, valamint a német nyelvvel és kultúrával összefüggő elmélyült ismereteket igénylő munkakör ellátására.

c) attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.

Nyitott választott tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára. Felelős európaiként képviseli szakmai, szellemi identitását.

Igyekszik alapos értelmiségi tájékozottságra szert tenni és tudását folyamatosan magas szinten tartani.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel választott szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe