Tárgy neve: A kereszténység társadalmi tanítása
Tárgy kódja: BMLGP01500M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Gondoskodáspolitikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Birher Nándor Máté

A tantárgy célja, hogy utat mutasson a különböző társadalmi jelenségek keresztény értelmezéséhez és a problémák keresztény szellemiségű megoldásához.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Beran Ferenc - Lenhardt Vilmos: Az ember útja. Az Egyház társadalmi tanítása, SZIT, 2012. ISBN 9789632777078

Az Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, SZIT, 2007. ISBN 9789633619278

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a gondoskodáspolitika általános működési elveit, értékeit, technikáit, különböző modelljeit, finanszírozási mechanizmusait és dilemmáit.

Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.

b) képességei

Képes a gondoskodáspolitika területének tudományos színvonalú kutatására és elemzésére.

Képes a bonyolultabb társadalmi folyamatok átlátására és nyomon követésére.

c) attitűdje

Nyitott a folyamatos tanulásra és szakmai fejlődésre.

Hivatása iránt elkötelezett és motivált.

d) autonómiája és felelőssége

A tevékenységét szabályozó előírásokat és utasításokat pontosa

n betartja, kötelezettségei megfelelő ellátásáért személyes felelősséget vállal.

Elkötelezett a keresztény értékek és a hivatását jellemző társadalmi normák – különös tekintettel az emberi méltóság és emberi jogok, szabadság, igazság és igazságosság, szociális szeretet, szolidaritás, szubszidiaritás, valamint közjó – mellett.

gondoskodáspolitikai tanulmányok BMLT-XGPT mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK