Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A nyelvészeti elemzés módszerei
Tárgy kódja: BBNSN02400
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Cser András
Tárgyleírás:

A kurzus célja a hallgatókat megismertetni a nyelvi szerkezetek elemzésének haladóbb módszereivel, valamint a terepmunka módszereivel és jelentőségével. A konkrét elemzési feladatok kikerülhetnek a nyelvészet központi területeinek (elsősorban a fonológia, a morfológia, a szintaxis és a szemantika) bármelyikéről, és érinthetik a szinkrón szerkezetet és annak időbeli változásait is. Empirikus módszerek bemutatása pszicholingvisztikai és szociolingvisztikai elemzéseken keresztül is lehetséges. Az elemzési kereteket minden esetben az oktató választja meg a kurzus aktuális tárgyának függvényében, jellemzően a következők közül: minimalizmus, optimalitáselmélet, lexikális fonológia és morfológia, kormányzás-fonológia, a morfológia különböző morfémikus és lexémikus modelljei, formális szemantika, kísérleti és statisztikai módszerek.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

-

Ajánlott irodalom:

ARONOFF, M., REES-MILLER, J., The Handbook of Linguistics, Wiley–Blackwell, 2002. ISBN 978-1-4051-0252-0

HEINE, B., NARROG, H., The Oxford Handbook of Linguistic Analysis, Oxford: OUP, 2009. ISBN 978-0-1995-4400-4

BOWERN, Claire. 2008. Linguistic fieldwork: A practical guide. Basingstoke, UK: Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-230-54538-0

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szereznek a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.

Ismeri a logika, a nyelvleírás, a fonológia, a magyar fonológia, a szintaxis, a magyar szintaxis, a formá

;lis szemantika logikai alapjait.

Ismeri a terepmunka módszereit és jelentőségét.

b) attitűdje

Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, véleményét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe