Tárgy neve: A püspökökre vonatkozó egyházfegyelmi rendelkezések a középkorban
Tárgy kódja: KJSZA.41:1
Óraszám: N: 1/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Alkotmányjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szuromi Szabolcs

Tematika: 1. A szent rend egyes fokozatai az első századokban; 2. Az Apostoli Kánonok és a püspökök szentelése; 3. A Statuta Ecclesiae Antiqua fegyelmi hagyománya a püspökök szerepéről a szentségek kiszolgáltatásában; 4. A IV-VI. századi zsinatok rendelkezései a püspöki illetékességről; 5. A püspöki fegyelem a Dionysio-Hadriana gyűjteményben; 6. A püspökökre vonatkozó egyházfegyelem sajátosságai a Decretales Pseudo-Isidorianae-ben; 7. Wormsi Burchard gyűjteményének püspökökkel kapcsolatos rendelkezései; 8. VII. Gergely pápa és a gregorianizmus; 9. A LXXIV titulos digesta püspökökre vonatkozó kánonjai; 10. Luccai Szent Anzelm és a gregoriánus püspöki fegyelem; 11. Chartres-i Szent Ivo munkáinak püspöki fegyelme; 12. A Decretum Gratiani püspökökkel kapcsolatos anyaga.

Tankönyv: SZUROMI Sz. A., A püspökökre vonatkozó egyházfegyelmi szabályok az Anselmi Collectio Canonumban (Bibliotheca Instituti Postgradualis Iuris Canonici Universitatis Catholicae de Petro Pázmány nominatae IV/1), Budapest 2000.

Irodalom: SZUROMI Sz. A., A püspöki joghatóság és a szerzetesi közösségek a VI. századig, in KRÁNITZ M. (ed.), Az atyák dicsérete. Emlékkönyv a 60 esztendős Vanyó László tiszteletére, Budapest 2002. 229-242. Ua., A püspökökre vonatkozó egyházfegyelmi szabályok a Dionysio-Hadriana gyűjteményben, in Kánonjog 2 (2000) 87-95; Ua., A püspökökre vonatkozó egyházfegyelem sajátosságai a Decretales Pseudo-Isidorianae-ban, in Kánonjog 5 (2003); Ua., A püspökökre vonatkozó egyházfegyelmi szabályok a Collectio

in LXXIV titulos digesta-ban, in Kánonjog 3 (2001) 27-33; Ua., A püspökökre vonatkozó egyházfegyelem patrisztikus gyökerei a ’Collectio Anselmi Lucensis’-ben, in Teológia 35 (2001) 83-92. Ua., Patrisztikus szövegek a Collectio Canonum Anselmi Lucensis 'A' recenziójában, in Kánonjog 7 (2005). YARZA, F., El obispo en la organizacion ecclesiastica de las Decretales pseudo-isidorianas, Pamplona 1985; GAUDEMET, J., A propopos de l'épiscopat médiéval (XIIe-XIIIe siécles), in Studia Gratiana 27 (1996) 149-172.

Nincs megjeleníthető adat