Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: American Society and Culture
Tárgy kódja: BBNAN13400A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Pintér Károly
Tárgyleírás:

 

A tantárgy keretében meghirdetett kurzusok célja, hogy az irodalmi tanulmányokhoz elengedhetetlen történelmi és kulturális háttérismeretekkel szolgáljanak. A kurzusok egy-egy jelentős történelmi vagy művészettörténeti korszak, ill. egy meghatározó személyiség, esetleg egyes intézmények történetének vizsgálatára összpontosítanak. Ezek a kurzusok jó alapot adnak a későbbi MA-tanulmányokhoz. A szeminárium a témához szorosan kapcsolódó forrásszövegek elemző olvasásával egyben olyan szövegtípusokkal is megismerteti a hallgatókat, amelyek nem tartoznak a szoros értelemben vett irodalmi kánonhoz, ugyanakkor rávilágítanak egy adott korszak irodalmi alkotásai hátterében húzódó társadalmi, kulturális és intellektuális erővonalakra. A szeminárium – az angol-amerikai történelmi-kulturális előadáshoz hasonlóan – rendkívül gazdag témalehetőségekből meríthet, melyekből az alábbiakban csak néhány példát mutatunk be illusztrációként:

  • Az angol esszé kultúrtörténete: elmélet és gyakorlat

A kurzus az angol esszé műfajának fejlődését követi végig Francis Bacontől a kortárs prózáig. Az esszé irodalomtörténeti átalakulásain túl azonban a hangsúlyt elsősorban az esszé szellemtörténetben betöltött szerepére és az esszéírók korabeli intellektuális szerepére és megítélésére helyezi. A szeminárium elmélet és gyakorlat egyesítésével hármas célt szeretne megvalósítani: (1) végigkövetni az esszé műfajának és koncepciójának történeti változásait, (2) feltárni az angol szellem- és kultúrtörténet eredményeire reflektáló esszék kritikai álláspontját, illetve megvizsgálni az esszékben megjelenő kultúra-fogalom eltérő koncepcióit, és (3) az angol esszéstílus ideáljainak elemzése által aktívan fejleszteni az esszéírási készségeket.

  • Az angol irodalom zenei kontextusa

A kurzus az angol irodalmi kánon néhány közismert darabjának első olvasásra sokszor elsikkadó zenei motívumait és azok kultúrtörténeti jelentőségét állítja előtérbe. A „kép és szöveg” paradigmáit elemző kurzusok mintájára a szeminárium az irodalmi mű és zene kapcsolataiból eredő gazdag motivikus hálókat elemzi, és azokat megpróbálja a maguk társadalmi és szellemtörténeti kontextusában értelmezni. A szeminárium tehát nem egy hagyományos értelemben vett angol zenetörténeti kurzus, hanem egyes korok zenei kifejezéseinek, gyakorlatának és ízlésének lenyomatait tárja fel irodalmi művekben.

  • Elnökválasztás az Amerikai Egy

    esült Államokban

A kurzus bevezeti a hallgatókat az amerikai elnökválasztás alkotmányos szabályaiba és gyakorlati lebonyolításába, a két nagy párt jelöltjeinek versenyétől az előválasztásokon és a jelölő pártkongresszusokon át egészen a választás napjáig és a győztes beiktatásáig. A mindig egy elnökválasztási évben meghirdetett kurzus az éppen aktuális elnökválasztási kampányt tekinti esettanulmánynak, megvizsgálja az egyes jelöltek programját és kampányát, valamint az azt kísérő médiavisszhangot, de visszatekint az elmúlt száz év néhány emlékezetes elnökválasztására is.

Kötelező irodalom:

A kurzus tartalmi sokszínűsége miatt az irodalmat az adott szeminárium tematikája határozza meg. Általános háttérként a legtöbb kurzus az angol-amerikai társadalom, kultúr- és eszmetörténetet, valamint történelmet összegző kézikönyvekre épül:

ARNOLD-BAKER , Charles (szerk.), The companion to British history, London, Routledge, 2001, ISBN 0-415-26016-7

FORD , Boris (szerk.), The Cambridge cultural history I-IX, Cambridge, Cambridge University Press, 1992

JOHNSON , Paul, A history of the American people, London, Phoenix, 2000, ISBN 1-84212-425-0

Ajánlott irodalom:

Az ajánlott olvasmányok a fent vázolt szeminárium-példákhoz kapcsolódnak:

GROSS , John (szerk.), The Oxford book of essays, Oxford, Oxford University Press, 1991, ISBN 0-19-214185-6

LEVINE , Myron A., Presidential campaigns and elections : issues, images and partisanship, Itasca, Peacock, 1992, ISBN 0-87581-357-7

SCHOLES , Percy A., The Oxford companion to music, London, Oxford University Press, 1970, ISBN 0-19-311306-6

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe