Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az Európai Unió Bíróságának és Emberi Jogok Európai Bíróságának vallásszabadsággal kapcsolatos joggyakorlata – A diszkrimináció egyes esetei és lehetséges igazolásuk
Tárgy kódja: JOEU496XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Európajogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Czigle János Tamás
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A kurzus célja az Európai Unió Bíróságának, illetve közvetve az Emberi Jogok Európai Bíróságának vallásszabadsággal, valamint vallási alapon történő diszkriminációval kapcsolatos joggyakorlatának bemutatása. A kurzus a vallási alapon történő diszkrimináció különböző megnyilvánulásaira, illetve ezek lehetséges igazolására fektet kiemelt hangsúlyt a nemzetközi és Európa jogi jogforrások tükrében, kitérve a legfrissebb joggyakorlatra és jogesetekre.  A vallási meggyőződés kinyilvánításának egyes korlátai is bemutatásra kerülnek, többek között a köz-illetve magánszféra munkahelyein, közterületeken, reptereken és más védett intézményekben. A jogesetek alapos elemzése által a kurzus során a hallgatók az Európa jogi tudásukat gyakorlati kontextusba helyezhetik, illetve az Európai Unió egyes Tagállamainak jogrendszerét is közelebbről megismerhetik. A kurzus különös hangsúlyt fektet a vallási alapon történő közvetlen illetve közvetett diszkriminációval kapcsolatos joggyakorlat fejlődési irányának, illetve ezek nemzeti társadalmi-gazdasági körülményeinek bemutatására.

Tantárgy tartalma:

1. A vallásszabadság elméleti alapjai, az egyes nemzetközi és Európa-jogi jogforrások. (EJEE, Alapjogi Charta, 2000/78/EK stb). Az egyház-és állam kapcsolata, Európai modellek. A vallásszabadság pozitív és negatív aspektusai.

2.  A vallási alapon történő közvetlen és közvetett diszkrimináció. EJEE 9. Cikk. Forum externum és forum internum. A diszkrimináció igazolásának feltételei; legitimitás, szükségesség, arányosság. 

3. A vallási alapon történő diszkrimináció kérdései az oktatásban. Laicitás. A diákok és oktatók vallásszabadsága.  (Dogru, Dahlab, Sahin, Aktas, Kurtumulus, Kocabaş).

4.Tilalmak a közterületeken, a közbiztonság fontossága, azonosíthatóság és a l'ordre public. Turbán, fejkendők és a női muszlim viselet. (S.A.S., Belcacemi, Dakir stb.)

5. Közintézmény

ek, hivatalok, tilalmak a bíróságokon, a kézfogás megtagadása. (El Morsli, Phull, Mann Singh)

4. A vallási alapon történő diszkrimináció kérdései az oktatásban. Laicitás. A diákok és oktatók vallásszabadsága.  (Dogru, Dahlab, Sahin, Aktas, Kurtumulus, Kocabaş).

6. Vallási alapon történő diszkrimináció a munkahelyen. I. A biztonság és egészség kérdései. (Eweida, Ladele, Chaplin)

7. Vallási alapon történő diszkrimináció a munkahelyen .II. Világnézeti semlegesség, az ügyfelek preferenciái, dress code. (Achbita, Bougnaoui, Ebrahimian

8. Vallási munkáltatók, az ethosz szerepe. Az egyházi ünnepek,  (Egenberger, IR v JQ, Achatzi).

Számonkérési és értékelési rendszere:

Órán történő kötelező részvétel, maximum három hiányzás megengedett, további követelmény a félév végén tett sikeres írásbeli vizsga (háromfokozatú értékelés). 

Irodalom:

A szemináriumokon megjelölésre kerülő jogforrások, és jogesetek.  Iránymutatásként szolgál a tantárgy tartalma alatt megjelölt felsorolás.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe