Tárgy neve: Az örmény anyagi kultúra
Tárgy kódja: BMNTÖ02000A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre

Ez a tantárgy egy előadássorozat része, mely minden tavaszi szemeszterben meghirdetésre kerül. A tanegység a BMNTÖ15100M Bevezetés a tárgyi kultúrába című kurzushoz tartozik, a nézőpont az örmények anyagi/tárgyi kultúrájának konkrét kérdéseire irányul. A kurzus során az örmény anyagi/tárgyi kultúrának olyan megnyilvánulásaira összpontosítunk, mint az örmény kézirat-kultúra, levéltári anyagok, örmény múzeumok gyűjteményei és muzeológia, Örményország építészete, Örményország régészeti története. Évenként a meghívott előadók profilja határozza meg, hogy konkrétan milyen témával kerül meghirdetésre ez a kurzus. Az alábbi kurzusleírás és bibliográfia emiatt csak egy példa, a jereváni Matenadaran-gyűjtemény a kurzus címe.

Az Örmény Apostoli Egyház – különleges szokásaival, liturgikus tereivel, nagy egyházi központjaival és könyvkultúrájával – igencsak eltér a többi vallástól. A Középkortól kezdve fontos szerepet kapott, hogy megőrizze az örmény identitást. A modern örmény identitás is szorosan kötődik ennek a vallási-kulturális örökségnek a gyűjteményeihez (pl. a Matenadaran könyvtár kézirat-gyűjteményéhez) és a különleges középkori örmény templomok és szerezetesi központok megőrzéséhez. Ezeknek az épületeknek/műemlékeknek a dokumentációja és megőrzése a 19. században kezdődött el és az utolsó évtizedekben rendkívül fontos szerepet kapott az Örmény Köztársaság területén, a vitatott irányítás alatti területeken, és az iszlám ellenőrzés alatt álló területeken lévő kulturális örökség esetében. Ez a tanegység ezekkel a műemlékekkel foglalkozik, a védelmükkel/megőrzésükkel és a háttérben meghúzódó ideológiával.

pan lang="EN-US" style="font-size:12.0pt;font-family:"Times New Roman",serif; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-ansi-language:EN-US;mso-fareast-language: HU">Kötelező és ajánlott irodalom:

Kötelező irodalom:

·       Serarpie Der Nessessian, Miniature Painting in the Armenian Kingdom of Cilicia from the Twelfth to the Fourteenth Century, (Washington D.C.: Dumbarton Oaks Studies, 1993).

·       Murad Hasratian: Early Christian Architecture of Armenia. Moscow, 2010

·       Ani. The Millennial Capital of Armenia. History Museum of Armenia, Yerevan, 2015.

·       Christine Maranci, The Art of Armenian, Oxford: University Press, 2018.) ISBN: 978-0190269005

·       Thomas F. Matthews – Roger S. Wieck (eds.): Treasures in Heaven. Armenian Illuminated Manuscripts. Pierpont Morgan Library, New York, 1994

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

width="588">

a)   tudása

- Eszmetörténet korszakainak az ismerete

- A könyv korszakainak, történetének az ismerete

- Kéziratok, nyomtatványok és kiadással kapcsolatos terminológia ismerete

b) képessége

- A szöveg végső létrejöttéig: (köztes) szer

eplők és folyamatok beazonosítása.

- A történeti elemzőkészség fejlesztése.

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK