Tárgy neve: Az örmények történelme 1: kezdetektől a Kilikiai Királyságig
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre

Az egy szemeszterre tervezett előadás az örmények történetét mutatja be a kezdetektől a 12. századig. Az előadás Örményország történelmi elbeszélésmódjaira összpontosít, a legkorábbi történeti korszakoktól, egészen a kilikiai királyság korszakáig. Hngsúlyos szerepet kap a történetpolitika által befolyásolt elbeszélésmódok felismerése, melyek szilárd alapot nyújtanak az örmény történetiségnek a modern korszakig. Ugyanilyen fontos, hogy a kurzus a modern modern örmény történetet a késő antik, a közel-keleti és a római-bizánci világ tágabb kontextusába helyezi. Három előadás a kultúrtörténetre, a forrásokra és a historiográfiára is összpontosít, és az Örményországgal kapcsolatos témákra hívja fel a figyelmet az Közel – Kelet kapcsolatában. A kurzus kiváló lehetőséget jelent az antikvitás és a korai kereszténység története iránt érdeklődő hallgatók számára.

Előadás témái:
1. Földrajz és az ősi Közel-Kelet; Urartu
2. Az Achaemanida Perzsa Birodalom és az Orontid-dinasztia
3. Artasheshians, szeleukidák és pártusok
4. Az Arsakhuni és a pártok
5. Örményország és a mediterrán világ: Elkötelezettség a Rómával
6. Örményország a késő antikvitásban
7. A Bizánci és Perzsa birodalmak között
8. Örmény források és historiográfia
9. A Bagratuni dinasztia és az arab összefüggések
10. Örményország „középkori” kontextusa
11. Örményország Kilikiai királyságai
12. Örmény tárgy- és kultúrtörténet; Örmény kéziratok kultúrája

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom: Armenian People from the Ancient to Modern Times Vol. I. The Dynastic Periods: From Antiquity to the Fourteenth Century. Ed. by Richard G. Hovhannisian. New York, 1997.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)  tudása

- Az örmény történelmi narratíva és a releváns kontextus megértésének fejlesztése az antikvitástól kezdve a „középkor” időszakáig.

b) képessége

- A történeti elemző képesség fejlesztése

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK