Tárgy neve: Bevezetés a kvantitatív társadalomkutatási módszerekbe
Tárgy kódja: BBNSZ11500
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pillók Péter

A társadalomtudományi kutatás elméleti alapjai és a gyakorlatban alkalmazott legfőbb mintavételi és megfigyelési módszerek. A különböző eljárások megfelelő alkalmazásának feltételei, az eljárások által képviselt szemléletmódok különbségei.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Babbie, Earl, A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, Budapest, Balassi Kiadó, 2008. ISBN 9789635067640

Ajánlott irodalom:

Etikai kódex. A Magyar Szociológiai Társaság által elfogadott, a Magyar Tudományos Akadémia Tudományetikai alapelvein és az ISA (International Sociological Association) Etikai kódexén nyugvó etikai követelmények. http://www.szociologia.hu/tudomanyos_etika

Fischer György, Hihetünk-e a közvélemény-kutatásoknak?, Budapest, Bagolyvár Kiadó, 2001. ISBN 963919785

Rudas Tamás, Közvélemény-kutatás, Budapest, Corvina Kiadó, 2006. ISBN 9789631355017

Módszertan - Ligeti György, Héra Gábor, Osiris Kiadó, 2005. ISBN 9633897882

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Rendelkezik a szakmai munkára alkalmazható kvantitatív módszertani alapszintű ismeretekkel, követi a társadalomtudományi módszertan fejlődésének fő irányzatait.

Ismeri a kutatáshoz szükséges legfontosabb társadalomtudományi adatbázisokat, és elektronikus forrásokat.

b) képességei

Képes szociológiai elemzéseket készíteni a szakterületre vonatkozó fogalmak, érvek és következtet&e

acute;sek összessége alapján, szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira támaszkodva.

A mindennapi szóhasználatban precízen használja a szociológia kvantitatív módszertani alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Összegyűjti és feldolgozza a szociológiailag releváns információkat, közreműködik a kutatási problémához illő kutatási módszer alkalmazásában.

c) attitűdje

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.
Nyitott és egyben kritikus a szociológia elméleti, gyakorlati és módszertani újításaival kapcsolatban.
Nyitott a társadalmi változásokra, érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra.

Nincs megjeleníthető adat