Tantárgy adatlapja
A tulajdonnév a nyelvi rendszerben. A tulajdonnév meghatározása. A nevek történeti és szinkrón szempontú vizsgálata. Helynévgyűjtés és helynévgyűjtemények. A Magyar Digitális Helynévtár. A családnevek. A keresztnévadás és vizsgálati lehetőségei. Egyéb tulajdonnevek.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Ördög Ferenc: Személynévvizsgálatok Göcsej és Hetés területén. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1973. (nincs ISBN száma)
Hajdú Mihály: Általános és magyar névtan. Osiris Kiadó, Budapest, 2003. ISBN 963389418 2
Név és valóság. Szerk. Bölcskei Andrea – N. Császi Ildikó. KGRE, BTK, Budapest, 2008. ISBN 978-963-9808-12-6
Farkas Tamás és Slíz Mariann szerk. Magyar névkutatás a 21. század elején. Magyar Nyelvtudományi Társaság—ELTE, Budapest,2015. ISBN 978-615-5061-07-3
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Megismeri a tulajdonnév sajátos alaki és jelentésbeli jellemzőit.
b) képességei
Képes értékelni a személynevek és a helynevek kulturális társadalmi jelentőségét.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a nyelvi és irodalmi jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Tudatosan képviseli a megismert szaknyelvi és kommunikációs normákat, szakmájának gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.
d) autonómiája és felelőssége
Kialakít olyan, történetileg és világnézetileg koherens egyéni álláspontot, amely segíti önmaga és környezete fejlődését, tudatosodását.