Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy az igazságszolgáltatás legfontosabb területei működésének pszichológiai kérdéseivel megismertesse a hallgatókat.
Az igazságügyi pszichológia kialakulása, fogalma, elméleti és módszertani kérdései, területei, kapcsolata a társtudományokkal.
Témák:
A bűnügyi nyomozás lélektani kérdései, a bűnözői profilalkotás.
A tanúkihallgatás pszichológiája, a tanúk szavahihetősége, gyermektanúk kihallgatásának sajátosságai. A tanúkihallgatás új módszere: a kognitív interjú.
A bírósági tárgyalás 2 modellje, a signál detekciós és a horgony narratíva elmélet.
A bírói döntés pszichológiája, személyiségtényezők, attitűdök szerepe a döntéshozatalban. A pszichológus szakértő szerepe polgári perekben (gyermekelhelyezés, cselekvőképesség meghatározása). A pszichológus feladatai büntetőügyekben: nyomozati, bírósági és büntetés-végrehajtási szakaszban.
A tantárgy célja, hogy az igazságszolgáltatás legfontosabb területei működésének pszichológiai kérdéseivel megismertesse a hallgatókat.
Az igazságügyi pszichológia kialakulása, fogalma, elméleti és módszertani kérdései, területei, kapcsolata a társtudományokkal.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kulcsár Zsuzsanna, Egészségpszichológia, Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 1998. ISBN 963-46315-6-8
Boros János, Jogpszichológia és kriminálpszichológia, In: Belügyi Szemle, 2004/6, 52. évf.
Boros János, A bűnözői profilalkot&aacu
te;stól a tanúkihallgatásig: törekvések a mai kriminnálpszichológiában, In: Magyar Pszichológiai Szemle, 2003/2, LVIII. évf.
Boros János, Münnich Iván, Szegedi Márton (szerk), Psychology and criminal justice, New York, Walter de Gruyter, 1998. ISBN 3-11-016329-2
Davis, Graham M., Hollin, Clive R., Bull, Ray (szerk.), Forensic Psychology, New York, John Wiley and Sons, 2008. ISBN 978-047-005-833-6
Canter, D., Youngs, D., Investigative Interviewing, New York, John Wiley and Sons, 2009. ISBN 978-0-12-411577-4
Fisher, R., Geiselman, E., Memory-enhencing techniques for investigative interviewing: The cognitive interview, Springfield, Charles C. Thomas, 1992. ISBN 978-03980612-1-0
Huszár Ilona, Kuncz Elemér, Igazságügyi pszichiátria, Budapest, Medicina, 1998. ISBN 963-242-177-9
Oszvald Csilla, Sára Katalin, Igazságügyi szakértők kézikönyve. KJK, 1996. ISBN 963-224-026-X
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Ismeri és érti a tudományos kutatás, szakmai önképzés és a hatékony kommunikáció módszereit.
b) képességei
Képes a pszichológiai jelenségek vizsgálatához szükséges és releváns kérdések megfogalmazására, adatok felvételére és feldolgozására a pszichológia tudományos módszereivel.
Képes olyan kutatások tervezésére és kivitelezésére, melyek alkalmasak pszichológiai és kulturális jelenségek több szempontú vizsgálatára.
Képes a kutatásaiban és elemzéseiben a kultúrák közötti különbségeket szem előtt tartani.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Törekszik arra, hogy speciális szakmai érdeklődését elmélyítse és megszilárdítsa.
Nyitott saját tudományter&
uuml;letének interdiszciplináris megközelítéseire.
d) autonómiája és felelőssége
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.
Elkötelezetten fejleszti tudását, lépést tart szakterületének fejlődésével.