Tantárgy adatlapja
A kurzus célja megismertetni a hallgatókat a humán erőforrás gazdálkodás és a munkaerő kiválasztás legelterjedtebb technikáival. Célja a kurzusnak részletesen bemutatni és gyakorlatban kipróbálni a hagyományos alkalmasság vizsgálati eljárásokat, interjútechnikákat, valamint az újabban széleskörűen elterjedt értékelő központ (Assessment Center) módszert.
A főbb témakörök:
A munkakörelemzés főbb módszerei.
Az alkalmassági kritériumok megállapítása.
Az állásinterjú technikája és témaköre, a felvételi beszélgetés hatótényezői.
Az AC feladatok megismertetése.
Az AC kialakításának alábbi lépései: A cég elemzése, a vállalati célok felmérése, A munkakörelemzés. Kompetenciamodell kidolgozása.
Az értékelők képzése és az AC működtetése.
A beválás vizsgálatok.
A teljesítményértékelési rendszerek kialakítása.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Klein S. (2004) Pályalélektan. Pályaválasztási tanácsadás és alkalmasság vizsgálat. In: Munkapszichológia. EDGE 2000 kft, SHL könyvek, Budapest. ISBN 9789632120195
Taylor, I. (2007) A Practical Guide to Assessment Centres and Selection Methods: Measuring Competency for Recruitment and Development Kogan Page Ltd. ISBN 0749450541
Juhász Márta (2002). A humán erőforrás menedzsment pszichológiai feladatai, különös tekintettel a személyzet kiválasztására és a munkahelyi szocializáció támogatására. www.erg.bme.hu
Ajánlott irodalom:
Nemeskéri Gy., Fruttus I. (2001) Az emberi erőforrás fejlesztésének módszertana, Ergofit Kft., Budapest. ISBN 9630384884
Gazdag M., Szatmáriné Balogh M. (1999) Személyügyi ABC, Verlag Dashöfer. ISBN 9638591587
Veruki P. (2000) A 250 leggyakoribb állásinterjú kérdés, Alexandra Kiadó. Budapest. ISBN 963 3678757
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részletes ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia területein, és integrálja a társtudományok ismereteit.
Ismeri azokat a hagyományos és elektronikus forráskeresési eljárásokat, keresőprogramokat, katalógusokat, amelyek relevánsak a pszichológia szakterületén.
b) képességei
Képes a társadalom- és szervezetpszichológia területén alkalmazott gyakorlati módszerek, elemző és beavatkozó eljárások használatára.
Képes alapvető diagnosztikai és beavatkozó eljárások szakszerű alkalmazására a képzettségének megfelelő területeken.
c) attitűdje
Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.
Szem előtt tartja választott területének szakmai és társadalmi összefüggéseit.
d) autonómiája és felelőssége
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Etikai és szakmai felelősséget vállal saját és az általa vezetett csoport produktumaiért.