Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Esetfeldolgozó szupervízió (Terepgyakorlat kísérő szeminárium 3.)
Tárgy kódja: BMLMC01900M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/30/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kerekes Jozefa Gabriella
Tárgyleírás:

A kurzus a 120 órás Családkonzultációs gyakorlat terepen 3. címet viselő szakmai gyakorlatot kísérő és feldolgozó szeminárium. A nagygyakorlatot kísérő szupervízió célja, hogy segítséget nyújtson a hallgatóknak azonosítani a családkonzultáció helyét és szerepét, illetve a saját szakmai identitásukat, helyüket, szerepüket a segítő foglalkozások rendszerében, tisztázni a tevékenységhez szükséges kompetenciákat, a családkonzultáció kereteit, folyamatát, hatásmechanizmusait és elvárható eredményeit. Az intenzív családkonzultációs gyakorlatot kísérő szupervízió lehetővé teszi a mentálhigiénés családkonzulens személyes és a szakmai identitásának fejlesztését, kompetenciáinak erősítését és bővítését, a felmerülő dilemmái feloldását.
A szupervíziós tantárgy egyben a hallgatók 180 órás szakmai terepgyakorlatának feldolgozását is segíti. A hallgatók feladatukként egy konkrét eset elemzését végzik el, melynek aktív részesei voltak terepgyakorlatuk során. Az eset kezelésében nyújt segítséget a csoportos szupervízió, eredményeként pedig a hallgató prezentálja esettanulmányát a kurzust lezárandóan. A konkrét családkonzultációs esettanulmány tartalmazza a családkonzultáció folyamatának valamennyi szakaszát, elért eredményét és a hallgató önreflexióját a családkonzulensi tevékenység(e) kapcsán.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Bagdy, E. & Wiesner, E. (2005). Szupervízió. Egyén – csoport – szervezet. Budapest, HU: PRINTX BUDAVÁR. (ISBN 9789638654557)
Pénzes, E. (1999). A segítők segítése – szupervízió. Budapest, HU: Ursus. (ISBN 963037062X)
Rostáné Riez, A. (2019). Elmélettől a gyakorlatig. Budapest, HU: Akadémiai. (ISBN 9789634544722)
Weiß, H. (2011). Lelkigondozás, szupervízió, pasztorálpszichológia. Budapest, HU: Exit. (ISBN 9786069246061)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Bagdy, E., Buda, L., Kádár, A. & Pál, F. (2017). Fejben dől el? Ami rajtunk múlik és ami nem. Budapest, HU: Kulcslyuk. (ISBN 9786155281433)
Tornay, K. (2011). A szupervízió mint transzcendens pillantás. EMBERTÁRS, 9(1), 48-71.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a segítő kapcsolat kereteit. Látja differenciáltan a kommunikáció, segítő kapcsolatban betöltött funkcióit, szerepét.
Ismeri a szupervízió általános és speciális jellemzőit, szerepét, helyét a mentálhigiénés családkonzulens feladatellátásában.
b) képesség
Képes kompetenciahatárainak megfelelően helyzetelemzésre, kockázati tényezők feltérképezésére, preventív beavatkozások tervezésére és megtételére.
Képes megfelelő alapos szakmai kutatómunka elvégzésére, esettanulmány megírására.
c) attitűd
Fontos számára az önismeret, önreflexió, önkifejezés fejlesztése, folyamatosan képzi és fejleszti ön

magát.
Nyitott az új szakmai ismeretek és gyakorlatok elsajátítására és azok integrálására eszköztárába.
d) autonómia és felelősség
Felelősséggel segíti elő a rá bízott kliensek, valamint önmaga és munkatársai lelki egészségének megtartását, fenntartását, szakmai munkájának segítésére nyitott, szükség esetén szupervíziót kér.
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe