Tárgy neve: Európai kultúr- és eszmetörténet (A felvilágosodástól a Modern korig)
Tárgy kódja: BMNTÖ00800A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Botos Máté László

Az előadás célja megalapozni a művelődés és eszmetörténeti ismereteket a kora-újkortól napjainkig.  Olyan témák mint nyomtatás, publikálás, az egyetemeknek a fejlődése, a főbb irodalmi, kulturális és filozófiai trendeknek az ismerete képezik a kurzus tartalmát.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

·        Anthony Grafton, What Was History?: The Art of History in Early Modern Europe (Cambridge: Cambridge University Press, 2006).

·        Anthony Grafton: Defenders of the Text: The Traditions of Scholarship in the Age of Science, 1450–1800 (Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1991).

·        Anthony Grafton and Joseph Scaliger: A Study in the History of Classical Scholarship, Oxford-Warburg Studies (Oxford: Oxford University Press, 1983–1993).

·        Peter Burke, A Social History of Knowldedge, (Cambridge: Malden, 2000). 978-0745624853

·        Peter Burke, Languages and Communities in Early Modern Europe (Cambridge: University Press, 2004)

·        Hannu Salmi, Ninteteenth Century Europe: A Cultural History, (Cambridge; Malden: Polity Press).

·        Elizabeth Eisenstein, The Printing Revolution in Early Modern Europe, Cambridge: University Press, 2005).

·        Peter Burke, What is Cultural History? (Cambridge; Medford; Polity Press, 2004). ISBN 978-1509522217

Ajánlott i

rodalom

·        Anthony Grafton, The Footnote: A Curious History (Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1997).

·        Simon Elliot, A Compnanion to the History of the Book; (Oxford: Wiley-Blackwell, 2009). ISBN 978-1405192781

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK