Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Humánerőforrás fejlesztés
Tárgy kódja: BT-SZM-4290
Óraszám: N: 0/0/0, L: 15/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Haraszti István
Tárgyleírás:

 

A szociális területeken a siker egyik alapvető feltétele a megfelelő humán erőforrás rendelkezésre állása. A magas szintű szakmai ismeretek, iskolai végzettség még nem elegendő ahhoz, hogy a szociális szférában dolgozó személy sikeresen, a kliensek megelégedésére, eredményesen végezze munkáját. Az eredményes munkavégzéshez számos speciális készség, ezek fejlesztése, és a szakmai tudás folyamatos bővítése szükséges. A tantárgyi blokk keretében a hallgatók megismerkednek az intézményekben lehetséges innovációs területek és a humán erőforrás egymásra gyakorolt hatásával, az EU szakbizottsága által kidolgozott élethosszig tartó tanulás legfontosabb elemeivel. A készségfejlesztés, a munkavégzés hatékonyság növelésének gyakorlati eszközeivel, a munkahelyi konfliktuskezelés lehetőségeivel, a hibák elkerülésének módjaival, a munkahelyi feladatok hatékony megoldását segítő speciális kommunikáció gyakorlatával, a befolyásolás módszereivel, eszköztárával, a motivációs elméletekkel és ezek alkalmazási lehetőségeivel, a tanulószervezet fogalmával, az ehhez kapcsolódó módszer gyakorlatban történő alkalmazásával. A menedzser készségek speciális fejlesztésével, amelyek által a vezetés hatékonysága és a vezető tevékenységének eredményessége javítható.

Témakörök:

1.       Az intézményi innovációk kapcsolata a humán erőforrás fejlesztéssel

"mso-list:Ignore">2.       A humán erőforrás erősségeinek és gyengeségeinek feltárása és a fejlesztési szükségletek meghatározása.

3.       A személyes ambíciók és speciális készségek feltárása, a humán erőforrás bővítése, munkatársak kiválasztása.

4.       A tanuló szervezet.

5.       A humán erőforrás fejlesztése, képzéssel, a Life Long Learning követelménye, céljai és a legfontosabb jellemzői. A munkatársak megfelelő képzésének, továbbképzésének kiválasztása.

6.       A munkahelyi feladatok elosztása, újra elosztása, a hatékonyság

fejlesztése, szervezés, gyakorlati menedzser ismeretek és módszerek.

7.       A feladatok delegálása, az időbeosztás.

8.       A befolyásolás eszközei, módszerei és ezek alkalmazása a humán szférában.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

·         Robert Cialdini: A befolyásolás lélektana, A hét szabad művészet könyvtára,  Corvinus kiadó, 1999, 374 o., ISBN: 963906226x

·         Pratkanis – Aronson: A rábeszélő gép, AB OVO kiadó, 2012,  212 o., ISBN: 9789637853036

·         Wolfgang Hovestädt: Önszervezés, Német Népfőiskolai Szövetség Nemzetközi Együttműködési Intézete Budapest 1998, 136 o., ISBN: 9630490722

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociális menedzser BSLT-XSZM2 szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe