Tárgy neve: Identités culturelles en Europe
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Ádám Anikó

A Kulturális identitások Európában kurzus a hallgatóknak lehetőséget nyújt arra, hogy elmélyülten megismerjék és megértsék az európai kultúrák sokféleségét és összetettségét, különös tekintettel a magyar és a közép-európai kultúrák kölcsönös egymásra hatására. Mivel a képzés francia nyelven folyik kiemelt szempont a francia és egyéb európai kulturális identitások vizsgálata térben és időben. A hallgatók megértik, hogy az európai kulturális identitás nem statikus, hanem folyamatosan változik és alakul az időben. Emellett fontos, hogy felismerjék az európai kultúrák közötti hasonlóságokat és különbségeket, és megértsék azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak az európai identitás sokféleségéhez.

A kurzus interdiszciplináris megközelítést alkalmaz, összekapcsolja a történelmet, a művészetet, a nyelvet, a társadalomtudományokat és más releváns területeket. A diákok kritikus gondolkodást, vizsgálati és értelmezési készségeket fejlesztenek a különböző kulturális jelenségekkel és örökségekkel kapcsolatban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Micheline Rey-Von Allmen, ?Micheline Rey: Identités culturelles et interculturalité en Europe, Centre européen de la culture, 1997, ISBN 2-7427-1588-6

Emmanuelle Loyer: Une breve histoire culturelle de l'Europe, Flammarion, 2017, ISBN 9782081411265

Csepeli György - Örkény Antal - Poór János - Székelyi Mária - Várhalmi Zoltán: Nemzeti érzés és európai identitás, 2008, ISBN: 9789635067527