Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Interkulturalitás a kortárs német irodalomban
Tárgy kódja: BMNGE05500M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Jung Werner
Tárgyleírás:

A berlini fal leomlásával és kettős világrend felbomlásával meginduló globális társadalmi változások, a migráció mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a német társadalom egyre inkább multikulturálissá válik.
Ebben a multikulturális társadalomban az interkulturalitás, a több kultúrához kötődés és a többnyelvűség a kortárs német irodalom számos szerzője számára központi jelentőségű. A 80-as évek közepe óta egyértelműen megerősödik az a tendencia a kortárs német nyelvű irodalomban, hogy egyre több nem német származású író publikál német nyelvű műveket.
A szeminárium célja, egyrészt áttekintést adni az interkulturális irodalomtudomány legfontosabb elméleti koncepcióiról, másrészt megismertetni a hallgatókat a német-törtök, német-arab, német-román, német-orosz, német-magyar és német-japán irodalom legfontosabb szerzőivel és műveivel. (pl. Emine Sevgi Özdama, Feridun Zaimoglu, Rafik Schami, Herta Müller, Vladimir Kaminer, Terézia Mora, Yoko Tawada) A hallgatók a konkrét szövegelemzéseken keresztül így átfogó képet kaphatnak az interkulturális kortárs német irodalom legfontosabb kérdésfeltevéseiről és írásmódjairól.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Primér irodalom olyan íróktól, mint pl. Emine Sevgi Özdama, Feridun Zaimoglu, Rafik Schami, Herta Müller, Vladimir Kaminer, Terézia Mora, Yoko Tawada
Szekunder irodalom: tanulmányok, recenziók az olvasott művekről, továbbá:
Hoffmann, Michael, Interkulturelle Literaturwissenschaft. Eine Einführung. Paderborn, Wilhelm Fink Verlag, 2006. ISBN 3-7705-4212-6
Hoffmann, Michael – Patrut, Iulia-Karin, Einführung in die interkulturelle Literatur. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 2015. ISBN 978-3-534-266265
Mecklenburg, Norbert, Das Mädchen aus der Fremde. Germanistik als interkulturelle Literaturwissenschaft. München, 2009. ISBN 978-3-89129-974-6
Ajánlott irodalom:
Chiellino, Carmine: Interkulturelle Literatur in Deutschland. Ein Handbuch. Stuttgart, Weimar, Verlag J.B. Metzler, 2007. ISBN 978-3-476-02185-4
Wierlacher, Alois – Bogner, Andrea, Handbuch Interkulturelle Germanistik. Stuttgart – Weimar, Verlag J.B. Metzler, 2003. ISBN 3-476-01955-1
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Részleteiben átlátja a német irodalom és kultúratudomány elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.
Részletesen megismeri az interkulturális irodalomtudomány elméleteit és alapfogalmait.
b) képesség
Képes az irodalomtudományban, illetve interdiszciplináris területeken az aktuális kutatások és a tudományos munka kritikus értékelésére.
Eredeti látás- és gondolkodásmód birtokában képes az irodalmi és kulturális jelenségekről szerzett tudás gyakorlati alkalmazására.

c) attitűd
Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.
d) autonómiája és felelőssége
Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

német nyelv, irodalom és kultúra BMNB-XGE mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe