Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: International Humanitarian Law
Tárgy kódja: JOEU474XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Európajogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Varga Réka
Tárgyleírás:

Tanegység célja: A hallgatók megismerkednek a nemzetközi humanitárius jog alapjaival, és képesek lesznek annak szabályait valódi konfliktusokra alkalmazni. A hallgatók érdeklődésének függvényében humanitárius jogi perbeszéd versenyre való felkészítés lehetséges.

Tanegység tartalma:
1. A nemzetközi humanitárius jog (továbbiakban: humanitárius jog) mai legismertebb alkalmazási esetei: Irak, Afganisztán (Guantanamo), Izrael/Megszállt/Autonóm Területek. A humanitárius jog régen és ma: korai humanitárius jogi normák, Lieber Code, első Genfi Egyezmény, etc. Ius ad bellum, ius in bello. Hágai és Genfi Jog.
2. A humanitárius jog rendszere, a Genfi Egyezmények és Kiegészítő Jegyzőkönyvek hatálya (nemzetközi, nem-nemzetközi fegyveres konfliktusok elhatárolása), a konfliktusok kvalifikációja.
3. A humanitárius jog kapcsolata az emberi jogokkal, a nemzetközi büntetőjoggal és a nemzeti jogokkal (büntetőjog, büntetőeljárás jog, büntetésvégrehajtási jog).
4. A humanitárius jog alapelvei – áttekintés. Jogi és katonai megfontolások. Egyensúly a katonai célok és háború áldozatainak védelme között.
5. A megkülönböztetés és az arányosság elve.
6. Elővigyázatosság a támadás során, a hadviselés eszközeinek és módjainak korlátai.

7. Hágai-jogi egyezmények. A humanitárius jog megsértésének következményei a nemzetközi jogban. Nemzetközi büntető törvényszékek. A Nemzetközi Büntetőbíróság.
8. Kriminalizációs kötelezettség a humanitárius jogban: kötelezettség a humanitárius jog betartásának biztosítására. Egyetemes joghatóság. Az implementációs folyamat szereplői (ENSZ, NGOk, nemzetközi szervezetek, államok, Nemzetközi Tényfeltáró Bizottság, stb.).
9. A humanitárius jog nemzeti implementációja: közvetlenül és nem közvetlenül alkalmazható szabályok. A vörös kereszt/vörös félhold embléma jogtalan használata békeidőben. Az embléma védelmének biztosítása a nemzeti jogban
10. Parancsnoki felelősség
11. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC), mint a humanitárius jog őrzője. Az ICRC szerepe a humanitárius jog érvényre juttatásában és nemzeti implementációjában. Az ICRC mandátuma és tevékenységei.
12. Esettanulmány.


Ajánlott irodalom:
Frits Kalshoven, Liesbeth Zegveld: Constraints on the waging of war, ICRC, 2001
Marcó Sassóli, Antoine Bouvier, How Does Law Protect in War? Second Edition, ICRC, Geneva, 2006
Jean-Marie Henckaerts, Louise Doswald-Beck, Customary International Humanitarian Law, Cambridge University Press, ICRC, 2005
National Measures to Repress Violations of International Humanitarian Law – Report on the Meeting of Experts, ICRC, 2000

 


 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe