Tárgy neve: Introduction to English Linguistics
Tárgy kódja: BBNAN00200A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Piukovics Ágnes

A kurzus célja az, hogy a hallgatók elsajátsák az angol nyelvtudomány alapjait, azaz egyrészt a grammatika (fonológia, morfológia, szintaxis, szemantika), másrészt az interfészek (szociolingvisztika, dialektológia, pszicholingvisztika, pragmatika) legfontosabb aspektusait, beleértve ezek történeti vizsgálatát is (ahol lehetséges). A kialakítandó kompetenciák tartalmazzák ezen területek alapvető fogalmainak és módszereinek ismeretét, illetve egyszerű problémamegoldási (adatelemző) képességet az adott szakterületeken.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

FROMKIN, Victoria, RODMAN, Robert, HYAMS, Nina, An introduction to language (11. kiadás). Boston, Cengage Learning, 2018. ISBN 9781337559577

Ajánlott irodalom:

YULE, George, The study of language (7. kiadás). Cambridge, Cambridge University Press, 2020.

ISBN 9781108499453, 9781108730709

KENESEI István (szerk.), A nyelv és a nyelvek (6. javított, bőtett kiadás). Budapest, Akadémiai Kiadó, 2011. ISBN 9789630589987

PINKER, Steven, The language instinct: How the mind creates language. New York, Harper-Perennial, 1995.

ISBN 0060976519

RICHTER, Borbála (szerk.), First steps in theoretical and applied linguistics. Budapest, Bölcsz Konzorcium, 2006. ISBN 9639704911

VARGA László, Introduction to English linguistics: A companion to the seminar. Eötvös Loránd University, Budapest, 2010.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.

Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.

b) képességei

Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottsát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei kött. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedét, terjesztét magyará legfontosabb elméletekkel.

Irányís mellett képes a tanuló szervezet műdtetében valómogatószvételre.

Értődon képes idegen nyelvű szakirodalom olvasára, és legalább egy idegen nyelven megbízható szinten ismeri a saját szakterületére jellemző szakkifejezéseket, és alkalmazza azokat.

c) attitűdje

Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatáro

zottak és változóak.

Tudatosan képviseli az angol nyelvterület nyelvi és kommunikációs normáit.

Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesenzvetíti.

rlegeli a problék sokoldalúdszertani megközelínek lehetőt.

rekszik angol szaknyelvi tudának fejlesztére.

Szakmai hivatástudata kialakíra és önképzésre törekszik.

szen áll a támogató erőforrások folytonos keresére, szakmai felelőssége és tudása folytonos fejlesztére.

Feladatokhoz kapcsolóan folyamatosan fejleszti szövegértési és szövegprodukciós készsét.

Átlátja szakterülete legfontosabb probléit, a népontok kötti künbségeket. Nyitott a problék kutatáson alapuló megoldása iránt.

A nemzeti, illetve az Eurón túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolj

a a történeti és jelenkori európai értékeket.

Rendelkezik azokkal a tudásokkal, képességekkel, attitűkkel, amelyek szakmát az állampolgári műveltség meghatározott köhez kötik.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

d) autonómja és felelőssége

Kialakít olyan történetileg koherens egyéni álláspontot, amely segíti önmaga é

>s környezete fejlőt, tudatosodát.

Felelősséget vállal anyanyelvű és angol szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek, plágiummentes ismeretközvetíst alkalmaz.

Az anglisztika területén szerzett ismereteit alkalmazza önművelében, önismeretében.

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltédszertani sajátosságait.

ntési képességgel rendelkezik a szakterületi et

ikai dilemmákban, javaslattal él a szabályrendszer módosíra.

Nincs megjeleníthető adat