Tárgy neve: Introduction To International Commercial Dispute Settlement
Tárgy kódja: JONM440XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Nemzetközi Magánjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: dr. Schmidt Richárd

Bevezetés a nemzetközi kereskedelmi vitarendezésbe

Oktatás célja:

A tantárgy célja, hogy bevezesse a hallgatókat a nemzetközi kereskedelmi vitarendezés világába, átfogó képet nyújtva a különböző vitarendezési rendszerekről.

Tantárgy tartalma:

1.    Bevezetés a nemzetközi kereskedelmi vitarendezésbe: joghatóság, általános joghatóság.

2.    Joghatóság: különös joghatóság

3.    Joghatóság: kizárólagos joghatóság, joghatósági megállapodások

4.    Joghatósági kollíziók, komplex perek, perfüggőség, pertiltó meghagyások, stb.

5.    Eljárásjogi kérdések: bizonyításfelvétel, ideiglenes

intézkedések. Külföldi Ítéletek végrehajtása.

6.    Nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás – Jogi és intézményi keretek.

7.    Választottbírósági megállapodások: fajtái, érvényessége, arbitrabilitás, érvénytelen klauzulák.

8.    Választottbírósági eljárások: bíró kijelölés és kizárás, az eljárás menete. Rendes bíróságok szerepe.

9.    Választottbírósági ítéletek és érvénytelenítési perek.

10. Külföldi választottbírósági ítéletek elismerése és végrehajtása.

11. Mediácó és az alternatív vitarendezés egyéb formái a nemzetközi kereskedelemben.

12. Befektetési Választottbíráskodás: jogi és intézményi keretek (Befektetővédelmi Egyezmények, ICSID, NAFTA, ECT, stb.) joghatóság, megengedhetőség.

13. Befektetési Választottbíráskodás: védett befektetések és befektetők, alapvető védelmek és jogorvoslatok.

14. Államok közötti vitarendezés. Államok közötti vitarendezés és befektetési egyezmények. Vitarendezés a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Számonkérés: a hallgatók egy szabadon választható írásbeli beadandó esszé, vagy az órán tartott prezentáció (50%) és az órai részvétel alapján (50%) lesznek értékelve. Az órán elhangzottak a tananyag részét képezik. Kettőnél több óráról való igazolatlan hiányzás egy jeggyel rontja a minősítést.

Értékelés: Kiválóan megfelelt (5) – megfelelt (3)  – nem felelt meg (1)

Irodalom:

Trevor C. Hartley: International Commercial Litigation: Text, Cases and Materials on Private International Law. Cambridge University Press; 2 edition (2 July 2015) Selected chapters

N.Blackaby and C.Partasides with A.Redfern and M.Hunter: Redfern and Hunter on International Arbitration. OUP Oxford; 6th edition (29 Sep 2015) Selected chapters

"margin-top:12.0pt">Gary Born: International Arbitration and Forum Selection Agreements: Drafting and Enforcing: Drafting and Enforcing WOLTERS KLUWER LAW & BUSINESS; 5th edition (31 Oct 2016)

Chin Leng Lim, Jean HoMartins Paparinskis: International Investment Law and Arbitration: Commentary, Awards and other Materials. Cambridge University Press (26 April 2018)

Nincs megjeleníthető adat